Linda lví srdce. Fruhvirtová okouzlila indického Stalina, Brenda táhne unikátní sérii

Linda lví srdce. Fruhvirtová okouzlila indického Stalina, Brenda táhne unikátní sérii; Zdroj foto: ČTK

Sedmnáctiletá Linda po heroických výkonech urvala v indickém Čennaí první WTA titul kariéry a v slzách děkovala místním fanouškům za nadšenou podporu, která se vymykala běžnému fandění.

Zatímco slavila na jihovýchodním pobřeží Indie, její sestra prodloužila o více než devět tisíc kilometrů severozápadním směrem svou unikátní vítěznou sérii. V Santa Margherita di Pula, v italské Sardinii, získala patnáctiletá hráčka už pátý titul v řadě na okruhu ITF, který už jí začíná být malý.

Linda ve světovém pořadí během tří týdnů vylétla bezmála o sto míst a je na 74. pozici. Je nejmladší tenistkou v elitní stovce. Brenda je zase nejmladší v top 200. Až se s obvyklým zpožděním započítají její body, půjde někam ke 160. místu.

„Vypadá to, že spolu pojedeme na začátku příštího roku do Austrálie, což by bylo vážně skvělé. Brenda hraje opravdu výborně, pro každou hráčku je hodně těžkou soupeřkou, takže si myslím, že v pohodě zvládne i větší turnaje,“ řekla Linda pro oficiální stránky WTA.

Dokonce už čelila dotazu, zda by si chtěla proti mladší sestře jednou zahrát finále na grandslamu.

„Má to dvě strany mince, ale neodmítla bych to,“ smála se Češka. „Hlavně pro naše rodiče by to bylo něco neuvěřitelného. Bylo by jedno, která z nás vyhraje,“ dodala.

Ve věku 17 let a 140 dní se stala nejmladší vítězkou turnaje WTA od loňského triumfu Američanky Coco Gauffové v Parmě. A nejmladší českou vítězkou od úspěchu tehdy rovněž sedmnáctileté Nicole Vaidišové ve Štrasburgu v roce 2006.

Indické Čennaí si Fruhvirtová podmanila svou bezprostředností a bojovností.

„Linda lví srdce,“ označil ji komentátor po nedělním finálovém vítězství nad Polkou Magdou Linetteovou po setech 4:6, 6:3, 6:4.

Ve třetí sadě prohrávala už 1:4, pěti hrami v řadě ale otočila. Podobný obrat přitom předvedla i v semifinále proti Argentince Nadie Podoroské, kde za stavu 2:4 získala všechny čtyři poslední gemy.

Indičtí diváci mladé Češce přáli a nezapomenutelné chvíle jí ještě zvýraznili skvělou atmosférou. V hledišti nechyběly transparenty „Čennaí miluje Lindu Fruhvirtovou“, stejně jako trička s natištěnou fotografií vycházející hvězdy.

„Nejlepší atmosféra, v jaké jsem kdy hrála,“ slzela Fruhvirtová dojetím. „K Čennaí cítím jen a jen lásku. Nechala jsem tu své srdce a budu na to navždy vzpomínat,“ řekla po finále. 

Nadšený z představení Fruhvirtové byl i ministr indického svazového státu Tamilnádu Muthuvel Karunanidhi Stalin.

„Srdečná gratulace mladé senzaci Lindě Fruhvirtové,“ uvedl politik, který přišel na svět v roce 1953, jen čtyři dny před smrtí Josifa Stalina, načež ho jeho otec, tehdejší ministr Tamilnádu, po sovětském diktátorovi pojmenoval.

Bizarní politické souvislosti ale Linda řešit nemusela, místo toho odpovídala na dotazy ohledně ambicí do dalších měsíců a let.

„Nemyslím si, že už jsem v pozici, kdy bych mohla myslet na první padesátku. Chci se hlavně dostávat do hlavních soutěží turnajů, především těch grandslamových,“ uvedla.

„Vidíme, že je možné, aby grandslam vyhrál teenager,“ narážila Fruhvirtová na čerstvý úspěch Carlose Alcaraze na US Open. „Na druhou stranu už to není jako dřív. Teď už v patnácti nebo šestnácti letech není možné dominovat a vyhrávat víc grandslamů,“ dodala.

Grandslamové tituly nicméně zůstávají jejím hlavním cílem. „Samozřejmě že čím dřív, tím lépe. Ale je mi jedno, kdy to bude. Budu prostě makat naplno a uvidíme,“ uzavřela hypotetickou debatu.

Češka si je vědoma tlaku, který se váže k vybudované pověsti budoucí velké šampionky. Tvrdí však, že ji ani sestru logická součást jejich sportovní cesty výrazně negativně neovlivní.

„Bylo kolem nás hodně pozornosti, už když jsme byly hodně malé. Už třeba na národním šampionátu desetiletých. Jsme zvyklé na to, že nás lidé pozorují,“ prohlásila Linda Fruhvirtová.

Nejsledovanější tenisová jeviště už čekají i na její sestru Brendu, která má prakticky zajištěnou účast v kvalifikaci lednového Australian Open. Její forma bere dech. Zápas prohrála naposledy v červnu a získala pět titulů v řadě.

V unikátní sérii 25 vítězných duelů za sebou navíc ztratila pouhé dva sety.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *