Závod mezi vysokými pecemi. Kulhavý se bude loučit, ale kolo zůstane jeho životem

Závod mezi vysokými pecemi. Kulhavý se bude loučit, ale kolo zůstane jeho životem; Zdroj foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Rozlučkovou akci naplánoval Kulhavý na pátek 23. září a jako místo zvolil průmyslový areál v Dolních Vítkovicích, národní kulturní památku poblíž centra Ostravy.

Mezi komíny a vysokými pecemi se budou na horských kolech od 15 hodin prohánět děti a junioři, následovat bude exhibiční motoshow.

Zlatý hřeb v podobě závodu elitních jezdců s Jaroslavem Kulhavým přijde na řadu v 17:45. Večer pak diváky a fanoušky zabaví autogramiáda nebo hudební vystoupení DJ Andrey Pomeje.

„Dlouho jsem přemýšlel o rozlučce nebo svém posledním závodě. Při Světovém poháru v Novém Městě na Moravě to ale nešlo, nechtěl jsem končit uprostřed sezony. Proto vznikla myšlenka na exhibici,“ popisuje sedmatřicetiletý jezdec.

„V posledních letech žiju v Beskydech, v Ostravě jsem denně. Navíc to prostředí ve Vítkovicích je specifické, je to zajímavý areál a snad lákadlo pro diváky. Závod by mohl být perfektní. Je tam i zatahovací střecha, akce bude kvalitní i při nepřízni počasí,“ pokračuje Kulhavý.

Na horském kole vyhrál MS 2011 v cross-country, SP ve stejném roce či MS v maratonu 2014. Do paměti českých fanoušků se nejvíce zapsal na zlaté olympiádě v Londýně a o čtyři roky později v Riu získal stříbro. Nicméně ve Vítkovicích žádné velké emotivní vzpomínání neplánuje.

„Bude to o lidech, o zábavě. Vidím to spíš jako oslavu než jako nějakou vzpomínkovou akci ke kariéře,“ usmívá se Kulhavý. „Přijdou mí přátelé a fanoušci, užiju si to. Na vzpomínky bude čas později. Navíc já končím s cyklistikou jen z půlky,“ doplňuje.

I kvůli množství aktivit mimo sport už nechce závodit profesionálně, avšak kolo zůstane pevnou součástí jeho života. „Nadále budu jezdit, pořád budu v té komunitě, což je pro mě nejdůležitější. Možná se i v budoucnu nějakých akcí zúčastním,“ říká rodák z Ústí nad Orlicí.

V industriálním prostředí Vítkovic se postaví proti závodníkům české špičky včetně Ondřeje Cinka nebo Petra Vakoče. O účasti významných zahraničních jmen se zatím jedná.

S nástupem pandemie koronaviru před dvěma lety se Kulhavému snížila šance na rozlučku pod pěti kruhy v Tokiu, poté byla olympiáda odložena. Český závodník nakonec boj o kvalifikaci na tento závod vzdal a změnil své zaměření.

„Začal jsem na horském kole jezdit maratony a etapové závody. Nějak jsem přečkával a věděl jsem, že jakmile se sport zase naplno rozběhne, kariéru ukončím. Tato sezona vypadala dobře, byl jsem doma třetí na mistrovství Evropy v maratonu, nastal ideální čas,“ tvrdí.

Před rozlučkou ve Vítkovicích čeká Kulhavého ještě jeden velký podnik. Zítra od 8:30 pojede v dánském Haderslevu závod MS v maratonu.

„Chci skončit co nejvýše, profil mi sedí. Ale má to 120 kilometrů, bude to strašně dlouhé a hodně o taktice. Sešla se silná konkurence i z jezdců klasického cross-country. Moc se těším,“ hlásí Kulhavý z Dánska.

Na sklonku kariéry má česká legenda šanci na poslední velkou medaili.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *