Šwiateková chce rozsévat strach. Inspiruje mě v tom Serena, tvrdí tenisová vládkyně

Šwiateková chce rozsévat strach. Inspiruje mě v tom Serena, tvrdí tenisová vládkyně; Zdroj foto: Reuters

Na jaře si polská tenistka fenomenálně uzurpovala světový trůn. Zaznamenala obdivuhodnou sérii 37 vyhraných duelů v řadě, na Wimbledonu ale pozici jasné favoritky neustála a padla už ve třetím kole. V létě se trápila, ovšem jakmile šlo do tuhého, znovu ukázala, kdo třímá v ruce žezlo a na hlavě nosí korunu.

V New Yorku pozvedla svou třetí grandslamovou trofej. 

Hrát pod enormním tlakem způsobeným vlastní dominancí je disciplína sama o sobě. To už Šwiateková zjistila.

Aby se vyhnula budoucím pádům, hodlá se jednadvacetiletá rodačka z Varšavy inspirovat u té nejpovolanější. Serena Williamsová se s nadměrným očekáváním vlastním i okolí potýkala prakticky celou kariéru. A nadmíru úspěšně.

Kariéru s největší pravděpodobností ukončí s třiadvaceti singlovými grandslamovými poháry ve vitríně.

„Tohle se Sereně opravdu dařilo. Na úplném vrcholu byla strašně dlouho, uměla se skvěle potýkat s tlakem a využívala určitého zastrašování,“ naznačila Šwiateková, že soupeřky dlouhá léta nastupovaly proti Sereně s mnohdy až přehnaným respektem, který jim tváří v tvář tenisové ikoně svazoval ruce i nohy.

„Zažívala díky tomu celou řadu o něco lehčích zápasů,“ podotkla Šwiateková. Sama by se ráda naučila působit na své protivnice podobným způsobem. Aby měly už při nástupu podvědomý pocit, že jdou na kurt plnit bezmála nadlidský úkol.

„Cítila jsem, že se mi to párkrát povedlo, ale byla bych ráda, kdyby to bylo častější,“ dodala Polka.

S tím, jak na kurtu působí na soupeřky, souvisí i její vlastní psychická síla. V minulosti často ztrácela zápasy, když příliš projevila negativní emoce. Ale naučila se je kontrolovat. 

„Je to zásadní věc. Kontrolovat se, nepanikařit. Strašně dlouho jsem na tom pracovala se svou mentální trenérkou a myslím, že se to opravdu vyplatilo,“ znovu Šwiateková vyzdvihla spolupráci s psycholožkou Dariou Abramowiczovou.

„Potřebuju nacházet správná řešení ve správných momentech. Když ztratím set, vidím propastný rozdíl mezi mým emocionálním stavem před pár lety a teď. Roste mi tím sebevědomí,“ uvedla Šwiateková s tím, že ji mentální stránka věci zkompletovala jako hráčku.

Nejprve zářila na antuce a nyní, po přesvědčivém triumfu na US Open, bude jasnou kandidátkou na titul i v lednu v Austrálii. Kariérní Grand Slam není zase tak daleko.

Největší výzvou ale pro Šwiatekovou bude Wimbledon. Sama přiznává, že na trávě se má hodně co učit.

„Vyhrát Wimbledon byl vždycky můj sen. Ale nechci se na to upínat, protože ty nejlepší věci se stanou, když je nečekáte. Chci se jen dál učit a soustředit se na proces. Co se týče trávy, cítím, že na ní potřebuju výrazně zlepšit své dovednosti, abych vítězství v Londýně vůbec mohla považovat za svůj cíl,“ vysvětlila Šwiateková.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *