„Euforie je obrovská.“ Mladí Češi útočí na medaili, jejich lídr má zazářit v draftu

"Euforie je obrovská." Mladí Češi útočí na medaili, jejich lídr má zazářit v draftu; Zdroj foto: ČTK

V boji o finále vyzvou Češi v sobotu ve 4:30 tuzemského času Švédsko, které si přáli, neboť druhou variantou byla Kanada. Ta se v semifinále utká s Finskem.

„Asi všichni z našeho výběru si přáli Švédsko. Přece jen Kanada tady má pomalu nejlepší tým, co jde. Koukal jsem na jejich zápasy a musím říct, že to jsou rození střelci, dokážou dát gól skoro ze všeho,“ hodnotil Kanaďany pro Hokej.cz brankář českého výběru Michael Hrabal. 

Zámořská velmoc prošla skupinou domácího turnaje v Red Deeru naprosto suverénně. Třikrát vyhrála a skóre vyšponovala na 23:1.

Také Češi ale hrají povedený turnaj. Postupně porazili Finsko 4:3 po nájezdech, Německo 7:2 a Spojené státy 3:1. Do semifinále tak postoupili z prvního místa.

„Euforie je obrovská. Satisfakce pro trenéry i hráče. Už jsem to párkrát zažil. Pak jsme nic podobného dlouho nezažili, ale tohle je to, proč děláte hokej. Týmu určitě patří pochvala,“ zářil trenér dorostenců Jakub Petr, který před několika měsíci skončil s osmnáctkou na mistrovství světa čtvrtý a v roce 2014 ji dovedl ke slavnému stříbru.

Tehdy ze střídačky šéfoval Davidu Pastrňákovi, Jakubu Vránovi či Pavlu Zachovi. Silným ročníkem disponuje i teď.

Zřejmě největší hvězdou současné osmnáctky je 17letý křídelník Eduard Šalé, který ve třech kláních Hlinka Gretzky Cupu posbíral pět bodů (3+2) a na relativně nedávném mistrovství světa zazářil devíti body (1+8) v šesti zápasech.

„Každý trenér by ho chtěl ve svém týmu. Nejdůležitější je, jak ovlivňuje ostatní hráče, kteří jsou pak díky němu lepší,“ prohlásil o Šalém Petr. „Má zvláštní dar. Dokáže dát gól z každé pozice na mezinárodní úrovni i té klubové. Navíc zbožňuju jeho povahu, vyjdete s ním hrozně snadno. Pořád se usmívá.“

Šalé si v minulé sezoně podmanil českou juniorku a dokonce nakoukl do extraligy. Za mateřskou Kometu Brno odehrál deset duelů se statistikou 1+2.

Podle novináře Coreyho Pronmana zahájí v Brně i nadcházející sezonu, ale pokud se neprosadí v tamním áčku, pravděpodobně odejde do kanadské juniorky, kde bude hrát za Barrie, které ho před časem draftovalo.

Za necelý rok čeká Šalého i draft věhlasné NHL. Skončit by mohl hodně vysoko. Web The Athletic ho v předběžném žebříčku zařadil na celkové 14. místo. Je ovšem nutné poznamenat, že rozhodnou až výkony v nadcházejícím ročníku.

„Je snadné si Šalého oblíbit,“ stojí v odůvodnění vysokého postavení. „Jde o urostlého křídelníka, který bruslí a ovládá puk jako hráč NHL. Skvěle tvoří hru, v útočném pásmu díky svému přehledu často rozebírá soupeřovu obranu a navíc všechno dělá v rychlém sledu.“

Nyní by Šalé mohl Česku pomoct k první mládežnické medaili od roku 2017, kdy se slavilo stříbro na Memoriálu Ivana Hlinky, z něhož vzešel nynější Hlinka Gretzky Cup. Turnaj je někdy označován jako neoficiální mistrovství světa.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *