Atletikou vydělám na jídlo, uvažoval v mládí Botswaňan. Rekord „okradl“ jako Bolt

Atletikou vydělám na jídlo, uvažoval v mládí Botswaňan. Rekord "okradl" jako Bolt; Zdroj foto: Reuters

Devatenáctiletý Letsile Tebogo získal před třemi dny zlato v běhu na 100 metrů na mistrovství světa juniorů v Cali. Obhájil tak triumf z loňského Nairobi, kde ovšem běžel v čase 10,22 sekundy. Ten teď vylepšil o 29 setin, přestože závěr trati vypustil a okázale oslavoval.

Botswaňan výkonem 9,91 o tři setiny posunul vlastní světový rekord v kategorii do 20 let z poloviny července. Tehdy v čase 9,94 opanoval rozběh na MS dospělých v Eugene, ale posléze vypadl v semifinále.

Juniorskými úspěchy udělal obrovskou radost fanouškům doma v Botswaně. Jihoafrické zemi, jež se díky rozvoji za poslední dekády zařadila mezi nejvyspělejší a nejbezpečnější země kontinentu.

Ani tak ale neměl Tebogo nikterak jednoduché dětství. Máma Seratiwa vychovávala Letsileho a jeho mladšího bratra coby samoživitelka, a tak přemýšlel už odmalička, jak rodině i sobě do budoucna pomoct po finanční stránce.

Tebogo začínal vedle běhání s fotbalem, ale i kvůli různým zraněním vysedával nejčastěji na lavičce. „Frustrovalo mě to, nebylo to pro mě dobré období. Proto jsem se rozhodl vrátit na dráhu,“ vysvětloval v rozhovorech poté, co ve světové atletice poprvé prorazil.

„Viděl jsem, že tímto způsobem budu schopný přinést jídlo na náš rodinný stůl,“ přidal další rozměr svého rozhodování.

Registroval atletické úspěchy svých krajanů olympioniků, půlkaře Nijela Amose (stříbrného z Londýna 2012) nebo čtvrtkaře Isaaca Makwaly. Pro Teboga se stali sportovní motivací.

„Zároveň jsem chtěl pro svou zemi nějakou změnu. Proto jsem se rozhodl pro kratší tratě než tihle kluci,“ poznamenal Tebogo. V osmnácti letech zaběhl vloni v srpnu národní rekord na stovce (10,11), letos se už třikrát dostal pod hranici deseti sekund.

A zatímco máma Seratiwa v Botswaně po vynikajícím výkonu syna na letošním MS juniorů přijímala gratulace ze všech stran a v práci dostala volno, aby mohla úspěch patřičně oslavit, Tebogo se v cíli omlouval.

Posledních dvacet metrů s roztaženýma rukama a ohlédnutím se dozadu mohli atletičtí fanoušci vnímat různě. Jako úsměvnou připomínku Usaina Bolta na olympiádě v Pekingu 2008, kde Jamajčan s vypuštěným finišem zaběhl čas 9,69, ale také jako znak jistého pohrdání soupeři.

„Omlouvám se. Mrzí mě, jestli to někoho pohoršilo,“ hlásil Afričan. „Ale chtěl jsem, aby si lidé doma závod užili, a také jsem chtěl připomenout, co udělal Bolt, protože je to můj vzor,“ pokračoval.

Jamajský fenomén dal „retweetnutím“ na sociální síti vědět, že výkon Teboga zaznamenal, a mladý Botswaňan pak odpovídal také na otázku, jak rychle by musel běžet, aby se s ním Bolt chtěl setkat osobně.

„Až překonám jeho světový rekord, myslím, že mě bude chtít rozhodně vidět,“ zubil se sebevědomě rodák z města Kanye, které leží nedaleko botswanské metropole Gaborone.

Boltův výkon 9,58 ze světového šampionátu v Berlíně před třinácti lety je sice ještě pořádně daleko, nicméně Tebogo je přesvědčený, že v případě stoprocentního finiše mohl už v Cali zaběhnout čas 9,80.

„Čekají mě další závody, takže jsem nechtěl jít na doraz. Ale tohle je v juniorech můj rok a chci tady nechat rekord pro další generace k překonání,“ tvrdil.

Ve čtvrtek přidal Tebogo na juniorském MS v Kolumbii stříbro v běhu na 200 metrů. Stejně jako vloni v Nairobi má tedy z kombinace nejkratších distancí první a druhé místo.

Na dvoustovce svedl naprosto vyrovnaný souboj s Izraelcem Blessingem Akawasim Afrifahem, oba prolétli cílem v čase 19,96 a zařadili se na třetí místo historických juniorských tabulek (Erriyon Knighton běžel letos v dubnu za 19,49 a Bolt před osmnácti lety za 19,93).

Až podle cílové fotografie byl Afrifah rychlejší o šest tisícin sekundy.

Tebogo však po těsné porážce nevypadal příliš zklamaně. „Byl to ten nejlepší závod, jaký jsem kdy běžel,“ hodnotil dokonce nadšeně.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *