Uhranul Prahu, teď dráždí nejhorší smlouvou. Překvapivě si vydělá nejvíc v celé NHL

Uhranul Prahu, teď dráždí nejhorší smlouvou. Překvapivě si vydělá nejvíc v celé NHL; Zdroj foto: Reuters

Nejhodnotnějším hráčem současnosti je stále kanadská modla Connor McDavid, který pod platovým stropem Edmontonu zabírá 12,5 milionu dolarů (asi 300 milionů korun).

Jde ovšem o zprůměrovanou částku z osmiletého kontraktu na sto milionů. Jinak se McDavidův plat rok od roku liší. Třeba v příští sezoně si vydělá 12 milionů, na konci smlouvy už to bude „jen“ deset milionů.

Seguin zatěžuje platový strop Dallasu 9,85 miliony dolarů. V příštím ročníku si ovšem přijde na rovných 13 milionů. Z toho pět milionů činí základní plat a zbylých osm podpisový bonus.

Kanadský forvard navíc hraje v daňově přívětivém Texasu, kde mu z výplaty zbude asi 7,8 milionu čistého. V McDavidově Edmontonu by to bylo o více než milion méně. Seguinův plat tedy v příští sezoně nikdo netrumfne ani při zohlednění daní.

Jenže zatímco pro Seguina je to výhra, dallaští Stars trnou. Jejich nejlépe placený hráč nasbíral v 81 zápasech minulého ročníku 49 bodů (24+25). A útočníci s podobnou produktivitou si o 13milionovém platu mohou nechat jen zdát.

Seguin zažil mnohem plodnější roky. V Dallasu kdysi sbíral bod na zápas a patřil k hvězdám celé soutěže, ale značně ho přibrzdila zranění.

Od té doby, co mu na podzim 2019 začal běžet monstrózní osmiletý kontrakt na 78,8 milionu, se v základní části nedostal přes 50 bodů. Teď je mu 30 let a smlouvu má až do roku 2027, tedy na dalších pět sezon.

Dallasu navíc dělá vrásky ještě 33letý kapitán mužstva Jamie Benn, který v produktivitě zaostává za svými dřívějšími výkony dost podobně. Pod platovým stropem má přitom ještě tři roky zabírat 9,5 milionu.

„Máme příliš mnoho hráčů, kteří – co se týče ofenzivy – hrají pod svými možnostmi. Musíme něco změnit,“ prohlásil před časem majitel Stars Tom Gaglardi. Na mysli měl hlavně Seguina s Bennem.

„Tihle chlápci podepsali lukrativní smlouvu a musí přijít na to, jak odvádět odpovídající výkony. Pokud na to nepřijdou, budou náš tým akorát brzdit. Tak to prostě je. Vědí to i oni. Mluvil jsem s Jamiem a je mu jasné, že musí hrát lépe. Proto přes tohle léto tvrdě pracuje,“ dodal Gaglardi.

Čtyři roky nazpět nastřílel Seguin 40 gólů, byl sedmým nejlepším kanonýrem soutěže.

Předtím svůj um předvedl i Praze. V O2 areně vstřelil ještě v dresu Bostonu svůj první gól v NHL a na mistrovství světa 2015 pomohl Kanadě k titulu devíti góly v deseti kláních. „Asi tady mám pod stropem anděla strážného,“ usmíval se v rozhovoru během šampionátu, na němž ovládl tabulku kanonýrů.

V posledních letech však jeho kariéra uvadla. Podle serveru The Athletic má momentálně nejhorší smlouvu v celé lize, pochopitelně z pohledu klubu.

„Fanouškům Dallasu se na to kouká těžko, ale dlouhé mimosezonní období a nový trenér (Ricka Bownesse nahradil Peter DeBoer, pozn. red.) mohou Seguinovi pomoct k návratu k dřívější formě,“ stojí v textu. Aby někdejší ospravedlnila svůj 13milionový plat, bude se muset ze 137. příčky ligové produktivity posunout o hodně výše.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *