Češi se rvou na Hlinkově turnaji o postup. Také při kanonádě s Němci byl hrdinou Šalé

Češi se rvou na Hlinkově turnaji o postup. Také při kanonádě s Němci byl hrdinou Šalé; Zdroj foto: ČTK

Prestižní turnaj osmnáctek se letos hraje v kanadském Red Deer a Češi jej rozehráli nebývale úspěšně. Porazili Finsko i Německo, dvě vítězství na startu podniku zapsali vůbec poprvé od roku 2016, kdy nakonec celý turnaj pod vedením Václava Varadi ovládli.

Od té doby byli čeští mladíci jen jednou v semifinále, hned o rok později, to se turnaj hrál ještě coby Memoriál Ivana Hlinky. Následně přibylo do názvu jméno Waynea Gretzkého, Břeclav a Piešťany si začaly střídat pořadatelství s Kanadou a Češi čtyřikrát v řadě neprošli ze skupiny.

V Red Deer začali divokým zápasem s Finy. V půlce druhé třetiny vedli po gólech Jakuba Štancla a Adama Židlického, syna bývalého reprezentanta a mistra světa Marka Židlického, už 2:0, jenomže Finové skóre otočili.

Čechům se podařilo vyrovnat 32 sekund před koncem, při risku bez brankáře se podruhé trefil Štancl. V prodloužení pak zachránila Petrovu družinu při šanci soupeře tyčka, v nájezdech dvakrát skóroval brněnský útočník Eduard Šalé a v šesté sérii vystřelil týmu důležitý bod navíc.

„V posledních letech nám koncovky s Finy často protekly mezi prsty, teď je to taková lehká satisfakce. Objektivně ale musím říct, že remíza zápasu minimálně slušela,“ hodnotil trenér Petr těsnou výhru pro web Hokej.cz.

„Vedli jsme 2:0, ale pak nastal hrozný úsek. Možná přišla lekce pro tým v pravý čas. V závěru jsme byli šťastnější,“ pokračoval kouč, který získal s osmnáctkou v roce 2014 poslední medaili z mistrovství světa.

Druhé utkání proti Německu měli Češi od začátku pod kontrolou. Na rychlý zásah Šalého sice soupeř odpověděl ještě v první minutě, ale dalších šest gólů skončilo v bráně německého brankáře.

Hrdinou zápasu byl znovu Šalé, který zaznamenal hattrick a přidal dvě asistence. Díky vítězství 7:2 se Češi s pěti body usadili na první pozici skupiny B, nicméně postup po pěti letech ještě jistý nemají.

Finové totiž porazili Američany 4:1, mají čtyři body a před sebou zápas s Německem. USA zůstaly na třech bodech za první výhru 8:1 na Němci. Češi tak k jistotě postupu potřebují neprohrát s Američany v základní hrací době. Utkání je na programu zítra v 19 hodin SELČ.

Případná výhra, byť jen za dva body, by Čechům zajistila první příčku ve skupině. V součtu s přípravou drží Petrovi svěřenci sérii pěti vítězství v řadě. Před turnajem třikrát porazili Švýcary, jednou Švédy.

Hlinka Gretzky Cup hokejistů do 18 let v Red Deer (Kanada):

Skupina B:

Česko – Německo 7:2 (3:1, 4:0, 0:1)

Branky: 1., 24. a 27. Šalé, 3. D. Petr, 11. Kočí, 39. Fábry, 39. Csabi – 1. Ruckdäschel, 41. Brandl.

USA – Finsko 1:4 (1:1, 0:2, 0:1).

Tabulka:

1. Česko 2 1 1 0 0 11:5 5
2. Finsko 2 1 0 1 0 7:5 4
3. USA 2 1 0 0 1 9:5 3
4. Německo 2 0 0 0 2 3:15 0

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *