Zklamání u sousedů. Slováci mohli útočit na medaili, supertým se jim ale rozpadl

Zklamání u sousedů. Slováci mohli útočit na medaili, supertým se jim ale rozpadl; Zdroj foto: Reuters

Jde o dobrou zprávu pro Česko, prvního slovenského soupeře na šampionátu v kanadském Edmontonu.

Turnaj odstartoval už v prosinci minulého roku, ale kvůli nezvládnutému boji s koronavirem byl zrušen po odehrání pouhých devíti zápasů a kontumaci tří dalších. Češi podlehli Kanadě 3:6 a Německu 1:2 po prodloužení.

Nyní je tedy může těšit, že mistrovství se od 9. srpna nebude dohrávat, ale začne kompletně od začátku. Novinkou je neúčast Ruska, které kvůli válce Vladimira Putina na Ukrajině nahradilo Lotyšsko, a pozměněné skupiny.

Česko tak postupně vyzve Slováky, Finy, Kanadu a Lotyše. Ve druhé skupině číhají Spojené státy, Švédsko, Švýcarsko, Německo a Rakousko. Do čtvrtfinále jdou z obou skupin první čtyři. Nesestupuje nikdo.

Vzhledem k netradičnímu termínu šampionátu se ho nezúčastní řada juniorských hvězd, které upřednostnily přípravu na nadcházející sezonu.

Kvůli tomu se ještě před týdnem spekulovalo o definitivním zrušení turnaje. „Mluvil jsem s několika agenty a vrcholnými funkcionáři. Zdá se, že podle nich by bylo nejlepší tohle mistrovství prostě zrušit,“ napsal novinář Andy Strickland.

Nic ale nenasvědčuje tomu, že se turnaj skutečně odpíská. Reprezentacím vrcholí příprava a první ostré zápasy jsou takřka za rohem.

Česku bude chybět třeba brankář Nick Malík, ale útočník Jan Myšák nebo hvězdy posledního draftu David Jiříček s Jiřím Kulichem pojedou.

Jiné týmy doplatily na omluvenky více, možná nejzasaženějším mančaftem jsou Slováci. V plné síle by patřili mezi adepty na medaili, svou první od bronzu z juniorského mistrovství světa 2015.

Křídelník Juraj Slafkovský a obránce Šimon Nemec, jednička a dvojka nedávného draftu, však mají povinnosti v klubu NHL. Mimo je trochu překvapivě i forvard Filip Mešár, 26. hráč poslední dražby nadějí.

„O mistrovství jsem se s Montrealem bavil na mítinku. Chtějí, abych měl dobrou přípravu, nechtějí riskovat zranění,“ řekl Mešár slovenskému Športu. „Podali mi to tak, že rozhodnout se mám já, ale oni v podstatě nechtějí, abych jel. Ještě o tom přemýšlím, ale asi budu muset respektovat, co mi řeknou.“

Nyní už je jasné, že Mešár o šampionát přijde. Kvůli nepříznivému zdravotnímu stavu nepřijedou ani Samuel Kňažko nebo Martin Chromiak. Covidové restrikce pak nepustí útočníka Alexe Čiernika, nejproduktivnějšího hráče slovenské osmnáctky na dubnovém mistrovství světa nižší divize.

Potenciál slovenské dvacítky tak razantně klesl. Pořád ale půjde o nebezpečného soupeře. 

Jedním ze slovenských lídrů by při absenci hvězd měl být Adam Sýkora, kterého si ve druhém kole posledního draftu vybrali newyorští Rangers a následně s ním podepsali smlouvu. „Jsem rád, že mi povolili účast na turnaji,“ těšilo Sýkoru.

„Těším se na každý zápas, ale myslím, že výjimečný bude duel s Čechy, když jsme sousedé. S nimi to bude jiné než s ostatními,“ dodal 17letý útočník, který v minulém ročníku nastupoval za áčko slovenské Nitry.

Další pokus na sestavení supertýmu budou mít Slováci v prosinci, kdy se v tradičním termínu koná další šampionát dvacítek. I v tomto případě však budou mít konečné slovo kluby NHL.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *