Fotbal se vrátí na Ukrajinu. Řeší se i to, jak bude hra pokračovat po raketovém úderu

Fotbal se vrátí na Ukrajinu. Řeší se i to, jak bude hra pokračovat po raketovém úderu; Zdroj foto: Reuters

Na konci února neměl myšlenky na fotbal nikdo. Většina obyvatel Ukrajiny byla schopna v prvních dnech agresivní ruské invaze myslet pouze na to, aby zůstali v bezpečí a dostali mimo boje také své blízké. To platilo i pro profesionální sportovce.

Většina fotbalistů prchla před konfliktem na západ do klidnějších koutů Ukrajiny. Někteří zůstali v napadených městech a často se ukrývali před dopady střel v podzemních krytech se svými rodinami a nezřídka i s dalšími spoluhráči. Další se vydali bojovat za svou zemi.

Ti hráči, kteří chtěli pokračovat ve své profesionální kariéře, museli doufat, že se uchytí u v zahraničí, zápasy ukrajinské ligy byly ze dne na den odloženy na neurčito.

Situace se od začátku války výrazněji nezměnila, pro Ukrajince je stále nejdůležitější zajistit bezpečnost nejbližších a bránit svou zemi. Fotbal se ovšem nakonec vrátí, a to i přesto, že konflikt v zemi s největší pravděpodobností nadále potrvá i v nejbližších měsících.

Například Dynamo Kyjev už vstoupilo do letošní sezony remízou 0:0 s Fenerbahce v polské Lodži ve 2. předkole Ligy mistrů. Pokud odvetu v Istanbulu nezvládne, potká se v Evropské lize už příští týden se Slováckem.

Pro všechny fotbalové fanoušky v zemi pak nastane slavnostní den 23. srpna. Pokud se nestane nic výrazně neočekávaného, téměř na den přesně půl roku od začátku ruské invaze se bude hrát opět ukrajinská liga. V plánu je, že hráči vyběhnou na hřiště v Kyjevě, Lvově nebo Užhorodu. Tedy v bezpečnějších částech země. Uvažuje se ovšem i o Ternopilu.

Jeden z důvodů, proč se ukrajinský fotbalový svaz rozhodl obnovit ligu přímo na Ukrajině, je snaha o zachování běžného života a kultury. „Hrát fotbalové soutěže během války není jen záležitostí sportu,“ řekl prezident svazu Andrej Pavelko.

„Je to ukázka odvahy našich lidí, nezlomného ducha a touhy po vítězství. Je to historicky unikátní snaha. Chceme fotbalem vystoupit proti válce a vyjádřit gesto míru, přestože okolo probíhá skutečná válka,“ dodal Pavelko.

Nemůžeme ztratit ani rok

Organizačně ještě čeká svaz i všechny okolo fotbalu náročná práce. Vzhledem ke stále se měnící situaci na frontě a nenadálým útokům ze strany Ruska zatím nejsou určené začátky utkání, ani rozlosování. Dost možná tato nejistota potrvá až do prvního kola, které je na programu za necelý měsíc.

Liga má v úmyslu zachovat si formát se 16 týmy, přičemž větší polovina by měla hrát domácí zápasy v Kyjevě nebo jeho okolí. Šest týmů pak bude hrát západně od hlavního města.

Ne všechny však celky ovšem budou pokračovat. Oproti loňské sezoně se do soutěže nepřihlásí FC Mariupol a Desna Černihiv, kluby z válkou kriticky zasažených oblastí, které se chtějí vrátit až nastane mír.

Vzhledem k situaci je v plánu hrát utkání bez diváků a na zápasy by měly dohlížet ozbrojené složky.

Jeden z otazníků, který liga nyní řeší je, jak bude utkání pokračovat, pokud jej přeruší sirény ohlašující raketový útok. Na to běžná pravidla pochopitelně nemyslí.

Kromě symbolického rozměru uvažují Ukrajinci také nad sportovním hlediskem. „Nemůžeme si dovolit ztratit ani rok. Byla by to obrovská rána pro ukrajinský fotbal,“ řekl šéf Veres Rivne Anton Nazaruk pro deník Guardian. „Rok se rovná deseti letům rozvoje. Našim úkolem je sjednotit naše lidi v těžkých časech a udržet sport naživu. Život jde dál. Chceme hrát a budeme hrát pro mír,“ dodal.

Vzhledem k obavám o bezpečnost hráčů a realizačních týmů někteří funkcionáři navrhovali, aby se zápasy ukrajinské ligy alespoň částečně odehrávaly v Polsku nebo jiných sousedních zemích. Tento nápad prosazovaly především větší kluby, které budou domácí zápasy evropských pohárů hrát v zahraničí.

Proti ovšem byly menší kluby v čele s Kryvyj Rihem, které stály o to hrát na Ukrajině. Zástupci těchto celků poukazovali na silnou symboliku toho, že ani hráči ukrajinské Premier League ze země neutečou.

Pro zahraniční hráče na Ukrajině platí stejné pravidlo FIFA jako pro cizince v Rusku. Do června 2023 mohou odejít na hostování pryč z klubu. To poškodí především movitější kluby, hlavně Šachtar Doněck, které dlouhodobě sází na posily zahraniční, především Brazílie. Klub se chce dokonce bránit u soudu.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *