Šok a zklamání, shazovali fanoušci Yzermanův tah. Teď mají Němce za nového Lidströma

Šok a zklamání, shazovali fanoušci Yzermanův tah. Teď mají Němce za nového Lidströma; Zdroj foto: Reuters

Když si generální manažer detroitských Red Wings Steve Yzerman vybral na draftu 2019 ze šesté pozice Seidera, ve vancouverské hale to zahučelo. V šoku byli komentátoři, fanoušci i samotný obránce, jak odhalil jeho výraz.

„Bylo to šesté místo, takže jsem ani moc nedával pozor,“ přiznal s odstupem času Seider.

S ohledem na průběh draftu se čekalo, že Detroit by mohl udělat celkovou šestku z Trevora Zegrase nebo jiného centra Dylana Cozense.

Seider měl jít podle žebříčků na řadu nejdřív v polovině prvního kola, tedy kolem 15. místa. Skauti a novináři ho běžně viděli i mezi 20. a 30. pozicí. Scott Wheeler z The Athletic mu dokonce věštil až druhé kolo.

Fanoušci Detroitu proto nepřekypovali nadšením, někteří ani pořádně nevěděli, kdo Seider je. 

„Byl to ryzí šok a zklamání,“ popsal deníku New York Times tehdejší náladu Evan Lobsinger, dlouholetý fanoušek Red Wings a moderátor podcastu Winged Wheel.

„Já jsem si během draftu říkal: ‚Stevie, co to děláš?‘ Později mě ale Seider nadchl,“ přiznal další příznivec Detroitu Lon Grantham, který na střední škole trénuje dívčí tým. „Ostatně abyste mohli hrát o Stanleyův pohár, potřebujete silnou defenzivu. Každý takový tým má elitního beka. Takže ano, Seider mě naplňuje optimismem.“

Po draftu se německý obránce doslechl, co o něm někteří detroitští fanoušci povídají, a bral to jako extra motivaci. „Myslím, že mě to nakoplo k tomu, abych se přesunul do zámoří a všechny přesvědčil o tom, že se mýlili,“ poznamenal.

Z nejvyšší německé ligy nejprve zamířil na farmu Red Wings do Grand Rapids. Další sezonu pak strávil na hostování ve švédské soutěži, kde ho vyhlásili nejlepším obráncem. Stejné ocenění si odnesl i z mistrovství světa dospělých.

Málokoho proto překvapilo, že další ročník, ten dosud poslední, už rozehrál v NHL. Ne všichni ale čekali, že bude tak dominovat.

Seider odehrál za Detroit všech 82 zápasů základní části, nastřádal 50 bodů (7+43) a icetime vyšrouboval na 23 minut. Do toho zblokoval 161 střel a rozdal 151 bodyčeků, vzhledem ke své výšce 193 centimetrů často zničujících. 

V hierarchii detroitských beků tak přeskočil českého kolegu Filipa Hronka, a tím pádem i všechny ostatní.

Calder Trophy pro nováčka roku vyhrál suverénně. Hned 87 procent novinářů ho na svém lístku s pěti jmény zařadilo na první místo. Včetně slavného Waynea Gretzkyho, jenž momentálně patří do novinářské obce díky práci analytika pro stanici TNT.

Seider v hlasování porazil Zegrase z Anaheimu a Michaela Buntinga z Toronta. Čtvrtý skončil Němcův spoluhráč, křídelník Lucas Raymond, kterého Yzerman draftoval v roce 2020. Z českých nováčků nedostal hlas nikdo, ani gólman Karel Vejmelka, jemuž se vcelku dařilo v Arizoně.

Jednadvacetiletý Seider je také teprve třetím obráncem Red Wings, který v nováčkovské sezoně pokořil 50bodovou metu. Navázal na Reeda Larsona a Lidströma, s nímž je teď srovnáván. 

Lidström, který patří k nejlepším zadákům historie a momentálně sedí ve vedení Detroitu, začal dokonce 60 body (11+49), ale Calderovu trofej mu vyfoukl Pavel Bure. To Seider na podobně oslnivého útočníka Zegrase vyzrál.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *