Čeští triumfovali v Evropské lize, ženy ve finále nestačily na Francii

Čeští triumfovali v Evropské lize, ženy ve finále nestačily na Francii; Zdroj foto: ČTK

Čeští volejbalisté hráli Final Four po čtyřech letech, v roce 2018 v boji o vítěznou trofej nestačili na Estonsko. V dnešním finále ve Varaždínu po vyhraném prvním setu otočili druhou sadu a ocitli se blízko vítězství.

Nadějně rozehraný třetí set ještě do úspěšného konce nedotáhli, ale v tom čtvrtém už vypjatou koncovku proti Turkům zvládli. Třetí mečbol proměnil Martin Licek esem o pásku.

Čeští hráči budou mít stejně jako jejich reprezentační kolegyně příležitost v Challenger Cupu, který je kvalifikací o elitní Ligu národů. Mužský turnaj bude na konci července hostit Korea. Zúčastní se ho i Turecko.

České volejbalistky nezopakovaly triumfy v této reprezentační soutěži z let 2012 a 2019. Už finálová účast jim ale stačila na postup do kvalifikace o Ligu národů, která se bude hrát na konci července v Chorvatsku.

Domácí volejbalistky v Orleans vstoupily do zápasu lépe a vyhrály šest z prvních sedmi výměn. České volejbalistky kazily hodně servisů, ale až sedmibodové manko dokázaly smazat, když při podání střídající Denisy Pavlíkové vyrovnaly na 18:18. Koncovka však patřila reprezentantkám galského kohouta.

Také ve druhé sadě musely svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose dotahovat. V nervózní druhé polovině poznamenané kontroverzními výroky německé rozhodčí Oany Cristiny Fortuové se české volejbalistky dostaly za stavu 24:23 k setbolu, ale Francouzky ho odvrátily a pak úřadovala jejich nejproduktivnější hráčka Lucille Gicquelová, která je poslala do dvousetového vedení.

Ve třetí sadě domácí reprezentantky rychle odskočily na sedmibodový rozdíl. Češky se sice přiblížily na 10:13, jenže pak se jim úplně přestalo dařit a jednoznačně prohrály.

„Škoda toho konce, že jsme ještě ten třetí set nezabojovaly do té koncovky. Francouzky ukázaly, že doma hrajou silný volejbal. Bylo to fajn a medaile vezeme domů. Doufám, že i ta stříbrná nám sluší,“ litovalo české libero Veronika Dostálová, které bylo u českého triumfu před třemi lety.

Francouzky byly celý zápas výrazně produktivnější v útoku. V českých barvách se přes deset bodů dostala jen jedenáctibodová univerzálka Gabriela Orvošová.

Letošní vrcholy pro české volejbalistky přijdou později. V srpnu je čeká kvalifikace o mistrovství Evropy a na podzim mistrovství světa.

Finále Evropské ligy volejbalistů ve Varaždínu (Chorvatsko):

Turecko – ČR 1:3 (-21, -22, 21, -25)

Rozhodčí: Herbik (Pol.), Boris (It.). Čas: 121 min. Diváci: 1000.

Sestava a body ČR: Licek 10, Zajíček 7, Indra 12, Galabov 21, Sedláček 2, Bartůněk 1, libero Moník – Šotola 16, Srb 1, Polák 2, Špulák.

Nejvíce bodů Turecka: A. Lagumdzija 19, M. Lagumdzija 11, Savas, Bayram a Gülmezoglu po 9.

Finále Evropské ligy volejbalistek v Orleans (Francie):

Francie – Česko 3:0 (22, 25, 14)

Rozhodčí: Fortuová (Něm.), Robles García (Šp.). Čas: 86 min. Diváci: 2174.

Sestava a body ČR: Faltínová 5, Jehlářová 4, Orvošová 11, Mlejnková 6, Trnková 5, Valková, libero Dostálová – Pavlíková 1, Grabovská, Svobodová 1, Bukovská, Blažková.

Nejvíce bodů Francie: Gicquelová 20, Sylvesová 12, Cazauteová 11.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *