Autenticita, úcta, aura šílence. Procházka přežil horor, je z něj globální hvězda

Autenticita, úcta, aura šílence. Procházka přežil horor, je z něj globální hvězda; Zdroj foto: Asociated Press

Už před zápasem o Procházkově příběhu podrobně referovala britská BBC nebo americký gigant ESPN. Po nezapomenutelné bitvě v Singapuru s Brazilcem Gloverem Teixeirou dosah českého bojovníka ještě výrazně vzrostl. 

„Předvedl jsem strašný výkon. Já musím být lovec, ne přeživší,“ vyprávěl Procházka skromně po životním duelu, v němž si zajistil pás pro šampiona polotěžké váhy nejprestižnější organizace UFC.

Ano, Procházka přežil pro běžného smrtelníka nepředstavitelné věci. Během pětadvaceti minut unikl ze situací, při kterých tuhla krev v žilách. I to je však legitimní způsob, jak vyhrát. Jen půl minuty chybělo k jeho těsné porážce na body.

V tu chvíli ale už tak řádně epickou bitvu Čech povýšil na úroveň, která zanechala celý svět v naprostém úžasu.

Teixeiru, velezkušeného mistra wrestlingu, krále submisí, zničil jeho vlastní zbraní. 

Šéf UFC Dana White řádil jako pominutý, na sítích se Procházkovi klaněly největší osobnosti bojových sportů včetně Conora McGregora, který předtím dokonce správně přepsal Procházkovo české motto BJP. 

Kdysi problémový kluk z Hostěradic je v očích světových odborníků na smíšené bojové umění vzorem nejen po sportovní stránce. Vyzdvihují také jeho cestu skromnosti a respektu.

„Boj mezi Teixeirou a Procházkou ukázal, že člověk nemusí být plný lží a přetvářky, aby nalákal publikum na svůj zápas. Tihle dva byli plní respektu po celý proces a přitom doručili jeden z nejlepších MMA zápasů všech dob,“ napsal na Twitter Marcel Dorff z Eurosportu.

Hojně se mluvilo o bitvě roku, někteří jak vidno dokonce zacházeli ještě dál.

„Oslnivý Čech se vytrhl ze spárů porážky a škrtícím chvatem Hail Mary dokončil jednu z nejdivočejších rvaček roku 2022,“ napsal specializovaný server MMA Fighting.

„Některé duely lze zrekapitulovat dvěma větami, jiné by potřebovaly desetidílný seriál na Netflixu. Procházka vs. Teixeira bylo definicí toho druhého. Srdce. Tempo. Neustála blízkost konce. Drama nejvyššího řádu,“ pokračoval web.

Procházka má v sobě podle místních odborníků jistou pozitivní „auru šílence“, která se objevuje jednou za generaci.

„Ano, vítejte v éře Jiřího Procházky, dámy a pánové. Kdo ví, jak dlouho tohle šílenství potrvá, ale už teď je jisté, že to bude nezapomenutelná jízda,“ rozplývali se v MMA Fighting.

Kritičtěji a s otazníky do budoucna přistoupil k hodnocení duelu magazín MMA Junkie publikující pod listem USA Today.

„Není pochyb o tom, že si Procházka zaslouží být novým šampionem. Proti Gloverovi si prošel peklem a nějak našel cestu k vítězství těsně před koncem,“ napsal. 

Duel v USA Today označili za „instantní klasiku“. Procházka se podle autora pevně ukotvil v pozici jednoho z nejvíce vzrušujících fighterů světa.

Na druhou stranu ale s odkazem na Procházkovu pozápasovou kritiku dodal: „Je těžké nepřemýšlet o tom, kolikrát bude schopný takhle se štěstím vyváznout. A Procházka si je dobře vědom reality.“

Podle analýzy amerického listu musí český bojovník – aby se na vrcholu udržel dlouhodobě – do budoucna najít lepší balanci, být vypočítavější.

„To ale bude snadnější říct než udělat, protože Procházka si na druhou stranu ověřil, že jeho vysoce riskantní styl je zkrátka efektivní,“ zapochyboval USA Today.

Zajímavou radu dal Procházkovi šampion střední váhy UFC Israel Adesanya. „Pokud bude s Gloverem odveta, tak prosím už žádná naskočená kolena,“ uvedl novozélandský bijec. Čech měl jít podle něj více po těle, využívat zvedáky, naopak kvůli naskočeným kolenům několikrát skončil na zemi a pustil tak Teixeiru do výhody.

„Ale co… Dělej, co umíš, a užij si to. Jsi borec,“ vyjádřil nakonec oceňovaný Adesanya velký respekt českému kolegovi. I on ocenil Procházkův originální přínos celému sportu.

„Vážím si toho, jak se vyjadřuje, jak celkově působí. Na nic si nehraje, je autentický, je sám sebou. Je mu jedno, co si o něm lidé myslí, jede si svou cestou. Objevil se odnikud a ukazuje nám nový styl boje,“ zahrnul Adesanya Procházku obdivem.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *