Za celebrity si premiéra F1 v Miami zaslouží deset bodů, závod ale tolik nenadchnul

Za celebrity si premiéra F1 v Miami zaslouží deset bodů, závod ale tolik nenadchnul; Zdroj foto: Oracle Red Bull Racing

Komentář – O nedělní Grand Prix Miami se už s předstihem hovořilo jako o revoluci ve snaze šampionátu dobýt konečně americké území a přesvědčit tamního fanouška, aby sáhl hlouběji do kapsy.

Po úspěchu dokumentární série „Touha po vítězství“ se to v boxech v Miami hemžilo celebritami, které se snažily přiživit na současné popularitě F1 v USA.

Jenže samotné víkendové dění ukázalo, že onen „Netflix efekt“ je jen pozlátko. Navíc občas i vylhané – čtěte: umně sestříhané. Skutečné závody totiž pokaždé nejsou dalším dílem dramatického seriálu s hollywoodským scénářem a dechberoucím dramatem až do posledních metrů.

I když se o okruhu vytyčeném v areálu stadionu týmu NFL Miami Dolphins už před prvním tréninkem hovořilo v superlativech, realita za představami pokulhávala. Ještě během závodního víkendu se musel opravovat asfalt a soupeření o vítězství ve Velké ceně ani zdaleka nepřipomínalo finále loňské sezony v Abú Dhabí.

Jenže právě bitva mezi Maxem Verstappenem a Lewisem Hamiltonem, a její vylíčení v podání Netflixu, americké fanoušky přilákala do ochozů. Nebo naopak, k tak dramatickému vyvrcholení boje o titul došlo pod dojmem úspěchu předchozích dílů „Touhy po vítězství“. Takže tehdejší ředitel závodů F1 Michael Masi obětoval gradaci show i sportovní pravidla, která měl sám hájit.

Ať už se na to díváme z jakékoliv strany, v neděli stačilo jedno jediné předjetí a o vítězi bylo rozhodnuto. Verstappen měl nad oběma Ferrari jasnou převahu.

Závodu v závěru pomohla kolize mezi Landem Norrisem a Pierrem Gaslym, díky níž nudu na trati „rozbil“ výjezd safety car a s ním spojené vymazání časových rozdílů mezi jezdci.

Ano, v Miami byl k vidění letos druhý největší počet předjetí v Grand Prix formule 1 hned po vygradovaném Bahrajnu. Jenže co je platný krásný souboj o 11. místo, když kamery snímají hlavně čelo závodního pole. A tam bylo pořadí prakticky neměnné.

Premiéra šampionátu na Floridě je i přes všechny vady na kráse krokem správným směrem. Ten, kdo chce mít skutečně globální byznys, nemůže pustit Spojené státy ze zřetele. Už proto, že další velmi lukrativní trh v Číně je kvůli covidu-19 stále uzavřený.

Promotéři si však musí uvědomit, že jak rychle získala F1 ve Státech popularitu, tak rychle o ni může přijít. Stačí k tomu jiný povedený dokuseriál…

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *