MS se neodehraje, bojí se švédský reprezentant. Pořadatelé ruským výhrůžkám nevěří

MS se neodehraje, bojí se švédský reprezentant. Pořadatelé ruským výhrůžkám nevěří; Zdroj foto: Reuters

Obě severské země se doteď držely stranou vojenského paktu, i s ohledem na veřejné mínění. Například na začátku roku si podle průzkumu televize MTV Uutiset přálo vstup do NATO jen 30 procent Finů. V dubnu to bylo už 68 procent. Postoj převrátila ruská invaze na Ukrajinu.

Švédsko a Finsko by měly přihlášku do aliance podat společně a již brzy. Spekuluje se o 17. nebo 18. květnu, na kdy finský prezident Sauli Niinistö plánuje návštěvu švédského krále Karla XVI. Gustava.

Rusko, které s Finskem sousedí, obě země před vstupem do NATO důrazně varovalo. Třeba místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý prezident Dmitrij Medveděv pohrozil tím, že Moskva posílí svou obranu v Baltu, včetně nasazení jaderných zbraní.

Někteří se proto strachují o bezpečnost hokejového šampionátu, který ve Finsku startuje už v pátek a končí 29. května.

Lucas Wallmark, jenž pronikl do nominace Tre kronor, švédské televizi SVT řekl: „Pokud napětí vzroste, nemyslím si, že se mistrovství odehraje.“

Podle Heikkiho Hietanena, který za šampionát zodpovídá, však taková slova nejsou namístě. „Není důvod k panice. V časech, jako je tento, se představivost lidí snadno utrhne ze řetězu. Já ale nebudu spekulovat,“ řekl s tím, že nikdo z účastníků turnaje dosud neprojevil obavy o bezpečnost.

Výzkumník Markku Jokisipilä, který vyučuje na univerzitě v Turku, s Hietanenem v zásadě souhlasí.

„Wallmark podle mě trošku přehání,“ řekl finskému deníku Ilta-Sanomat. „Nevěřím, že Rusko by provedlo něco jako teroristický útok.“

Jokisipilä předpokládá, že pokud Moskva ve Finsku během mistrovství nějak zasáhne, tak spíš dezinformační válkou v online světě: „Podle mě můžeme čekat spoustu drobných nepříjemností. Když třeba pozorujete diskusi o NATO na Facebooku nebo Twitteru, dostanete se i k věcem, po kterých si říkáte, jestli vlastně pocházejí od skutečných lidí.“

Jarno Limnéll, profesor kybernetické bezpečnosti na Aaltově univerzitě, zmínil ještě hrozbu kybernetických útoků, například na elektronické služby, které lidé běžně využívají.

Finští organizátoři každopádně budou řešit praktický problém s návštěvností. Jelikož IIHF vyřadila ze šampionátu Rusko a Bělorusko (nahradila je Francií a Rakouskem), nedorazí na zápasy tolik ruských fanoušků jako za normálních okolností.

List Ilta-Sanomat ještě zmiňuje, že mnohým turistům se momentálně nemusí chtít cestovat za hokejem do země, která sousedí s Ruskem.

„Prodej vstupenek v zahraničí ovlivnila řada komplikací, bylo jich až příliš mnoho,“ přiznal problémy Hietanen.

Ještě před zahájením prodeje lístků fanoušci nevěděli, jestli kvůli koronavirové pandemii vůbec budou moct přijet. Ostatně minulé mistrovství světa v Rize se konalo v „bublině“ bez diváků. „Pak jsme 14. února odstartovali prodej vstupenek. A o deset dní později začala válka,“ připomněl Hietanen.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *