On není on? Chile požaduje vyřazení Ekvádoru z MS kvůli podezřelému obránci Barcelony

On není on? Chile požaduje vyřazení Ekvádoru z MS kvůli podezřelému obránci Barcelony; Zdroj foto: Reuters

Chilský fotbalový svaz tvrdí, že Castillo totiž vůbec není ekvádorským fotbalistou. Požaduje proto, aby zápasy jihoamerické kvalifikace o postup na MS, do nichž pravý bek zasáhl, byly kontumovány. Pokud by se tak stalo, na šampionát by se dostalo – ano, Chile.

Chilané tvrdí, že mají v rukou dostatek důkazů, podle nichž není Castillo, celým jménem Byron David Castillo Segura, Ekvádorcem, nýbrž Kolumbijcem. A že se nenarodil v roce 1998, jak tvrdí Ekvádorci, ale už o tři roky dříve.

Dokládat to má rodný list, který vypátrali vyšetřovatelé a na němž je uvedeno navlas stejné jméno i stejná jména obou rodičů.

„Množství i kvalita informací a důkazů, které jsme posbírali, překvapila dokonce i nás,“ tvrdí právník Eduardo Carlezzo, jenž zastupuje chilský svaz. „Copak jsme si to mohli nechat pro sebe a nekonat?“ ptá se.

V případě, že by Castillo skutečně nastoupil v utkáních kvalifikace MS neoprávněně, hrozila by Ekvádoru kontumace těchto zápasů. 

A to by se Chilanům hodilo. Ve skupině sice skončili až sedmí, jenže ve střetnutích s Ekvádorem jednou prohráli a jednou remizovali. Pokud by došlo ke kontumaci, polepšili by si tak o pět bodů, zatímco týmy před nimi by zůstaly „na svém“, neboť proti nim Castillo nehrál.

A při odečtu bodů Ekvádoru by se Chile najednou vyšvihlo místo něj na čtvrtou příčku, která jako poslední zajišťovala z jihoamerické kvalifikace dokonce přímý postup na šampionát (páté Peru bude ještě hrát mezikontinentální baráž).

A že Ekvádorci nemohou být úplně v klidu, dokazují slova viceprezidenta jejich fotbalového svazu Carlose Manzura z loňského roku. „Myslím, že je to záležitost jistoty a předcházení problémů. I když je to dobrý hráč, tak pokud by to bylo na mně, raději bych ho nenasazoval. Neriskoval bych to,“ prohlásil.

Později ale tvrdil, že se nesrovnalosti kolem Castillova původu vyřešily, a fotbalista ekvádorského klubu SC Barcelona tak loni v září debutoval v reprezentaci.

„Na základě všech shromážděných informací a dokumentů se domníváme, že fakta jsou příliš závažná a FIFA (Mezinárodní fotbalová federace) je musí důkladně prošetřit,“ cituje prezidenta chilského fotbalového svazu Pabla Milada list New York Times. „Vždy jsme respektovali pravidla fair play a doufáme, že ostatní federace dělají to samé,“ doplnil šéf chilského fotbalu.

Zatím platí, že by měl Ekvádor hrát na MS v Kataru ve skupině A s domácím celkem, Senegalem a Nizozemskem.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *