České fiasko na ledě. Krasobruslař Březina dvakrát spadl, Bělohradský ani nepostoupil

České fiasko na ledě. Krasobruslař Březina dvakrát spadl, Bělohradský ani nepostoupil; Zdroj foto: Reuters

Březina před dvěma lety ve Štýrském Hradci na ME krátký program s přispěním chyb soupeřů vyhrál, ale tentokrát se mu vůbec nedařilo.

Nepovedl se mu ani jeden ze tří skokanských prvků.

Upadl při čtverném salchowu i trojitém axelu a nejistý měj i výjezd z kombinace trojitého flipu s trojitým toeloopem. Známka 71,60 je více než dvacet bodů pod jeho osobním rekordem.

Na mistrovství Evropy získal bronzový medailista z roku 2013 nižší hodnocení za krátký program naposledy v roce 2009.

„Dneska to nebylo dobré. Salchow by se ještě asi dal akceptovat, ale i s tím pádem u trojitého axela už jsem ztratil polovinu bodů,“ uvedl Březina.

„Nemyslím si, že by v tom hrál roli posun času, cestování nebo aklimatizace, spalo se mi báječně. Měl jsem pocit, že jsem možná měl na vše moc síly a vše se mi zdálo trochu moc velké. Nemohu říct, že jsem to dneska měl úplně pod kontrolou,“ přemítal.

Hrozí mu, že při čtrnácté účasti teprve potřetí neskončí v elitní evropské desítce. Před pátečními volnými jízdami ztrácí na desátého Kevina Aymoze z Francie téměř devět bodů.

Dvacetiletý Bělohradský na rozdíl od zkušenějšího Březiny neupadl při trojitém axelu, ale ani jeho výjezd nebyl jistý. Kombinaci přerušil protočkou, a když se k tomu přidaly srážky za další nedostatky, získal jen 64,38 bodu. To bylo o půl bodu za jeho sezonním maximem a pět bodů za osobním rekordem.

„Ze své jízdy úplně radost nemám. Byly tam dvě velké chyby, které mě stály spoustu bodů,“ uznal po jízdě, kdy ještě doufal v postup do finálové čtyřiadvacítky. Nakonec ho od něj dělily téměř dva body.

Ve skvělém světle se navzdory absenci očekávaného lídra Michaila Koljady, který na ME nezávodí kvůli zranění, předvedli osmnáctiletí Rusové. Všichni skočili oba čtverné skoky i trojitý axel a výrazně si posunuli osobní rekordy, které nyní mají na dohled stobodové hranici.

Nejvyšší hodnocení získal náhradník za Koljadu Andrej Mozaljov. Juniorský mistr světa z roku 2020, kdy se závodilo rovněž v Tallinnu, dostal 99,76 bodu. Další debutant na velké seniorské akci Mark Kondraťuk na něj ztratil sedm desetin bodu, osmý muž loňského MS Jevgenij Semeněnko o další dvě setiny více.

S více než šestibodovým odstupem je za Rusy obhájce bronzové medaile Morisi Kvitelašvili z Gruzie.

Dnes se na ME pojedou ještě krátké programy sportovních dvojic i s českými reprezentanty Jelizavetou Žukovou a Martinem Bidařem.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *