Chci odejít do Polska, tady se nedá žít. Běloruské běžkyně doplácí na podporu opozice

Chci odejít do Polska, tady se nedá žít. Běloruské běžkyně doplácí na podporu opozice; Zdroj foto: Reuters

Běžkyně uvedly, že jim Běloruská lyžařská unie v prosinci deaktivovala jejich FIS kód, tedy identifikační číslo, které opravňuje lyžaře k účasti v závodech pod hlavičkou Mezinárodní lyžařské unie (FIS). Šéf národní federace běhu na lyžích Aljaksandr Darachovič podle nich nařídil v listopadu funkcionářům, aby jim zabránili ve startu v mezinárodních závodech a v účasti na soustředěních národního týmu. Běloruská lyžařská unie ani FIS na žádost Reuters o komentář nereagovaly.

Běžkyně tak jsou podle všeho dalšími z řady běloruských sportovců, kteří jsou trestáni za opoziční názory k režimu Alexandra Lukašenka, poté co byl tento dlouholetý vládce země za podezřelých okolností v roce 2020 opět zvolen do prezidentského křesla. Jeho kritici tvrdí, že volba byla zmanipulovaná.

„Funkcionáři mi doslova řekli, že podporuju opozici,“ řekla v on-line rozhovoru s Reuters dvaadvacetiletá Andryjuková. Nikdy přitom podle vlastních slov své politické názory, jež označuje za neutrální, veřejně neventilovala. Přišla však o možnost kvalifikovat se do Pekingu i o zaměstnanecký poměr pod hlavičkou státu. „Už tu nechci být. Chci odejít do Polska, tady se nedá žít,“ dodala.

Sedmnáctiletá Dolidovičová je podle Reuters jednou z nejtalentovanějších běloruských běžkyň na lyžích. Je ale také dcerou účastníka sedmi ZOH Sergeje Dolidoviče, jenž se aktivně podílel na protestech proti Lukašenkovi.

„Neudělala jsem nic, co by opodstatnilo mou diskvalifikaci a deaktivaci FIS kódu,“ řekla Reuters Dolidovičová. Je tak podle ní zřejmé, že je trestána za názory svého otce, s nimiž souhlasí.

Vítěz jednoho závodu Světového poháru svou dceru trénuje a tvrdí, že přestal pracovat v národním tréninkovém centru, když se dostal pod tlak za svou podporu opozici. „Stát na mě už jinak nemůže, jedině prostřednictvím mé dcery,“ řekl Dolidovič.

Kvůli podpoře Lukašenkových kritiků už bylo trestáno několik elitních běloruských sportovců. Loni v listopadu byla například krátce zadržena mistryně světa v akrobatických skocích na lyžích Alexandra Romanovská, předtím ve vězení kvůli protestům proti běloruskému diktátorovi skončili například bývalý desetibojař Andrej Kravčenko nebo basketbalistka Jelena Levčenková. Další přišli o zaměstnání nebo o místo v reprezentaci.

Na olympijských hrách v Tokiu opustila běloruskou výpravu za dramatických okolností běžkyně Kryscina Cimanouská, kterou po sporu nutili trenéři k předčasnému odletu. Cimanouská se bála návratu do své vlasti a našla azyl v Polsku, které chce v budoucnu reprezentovat.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *