Djokovič smí hrát, uspěl s odvoláním proti deportaci. Zvrátit to ještě může ministr

Djokovič smí hrát, uspěl s odvoláním proti deportaci. Zvrátit to ještě může ministr; Zdroj foto: Reuters

První hráč světa, který do Melbourne přicestoval s výjimkou z jinak povinného očkování proti koronaviru, dostane zpátky pas a do třiceti minut může definitivně opustit detenční hotel, kde byl od svého příletu uzavřen. Při soudním jednání v tomto zařízení nebyl.

Soudce Anthony Kelly rovněž nařídil, aby vláda zaplatila Djokovičovi náklady na právní zastoupení. Dnešním vítězstvím ale Djokovičova anabáze nemusí skončit.

Zástupce australského státu Christopher Tran podle televizní stanice ABC upozornil soud, že ministr pro imigraci může využít právo na zrušení Djokovičových víz bez ohledu na soudní verdikt. Pokud by se tak stalo, Djokovič by nesměl do Austrálie tři roky.

Australský soud rozhodoval o tom, zda Djokovič dostane možnost obhajovat titul na grandslamovém Australian Open, nebo odcestuje domů. Jádrem sporu byla oprávněnost zrušení Djokovičových víz. Tenista původně dostal pro umožnění vstupu do Austrálie výjimku z jinak povinného očkování.

Djokovič ji údajně obdržel na základě prosincového prodělání koronaviru, jeho žádost o výjimku posoudily a schválily dvě nezávislé komise. Při středečním příletu do Melbourne byl ale kvůli špatnému typu víza, které vstup s výjimkou neumožňovalo, zadržen imigračními úředníky a umístěn do detenčního hotelu.

Virtuální slyšení začalo po menších technických obtížích po 10:00 australského času, tedy po půlnoci SEČ, obhajobou právníků tenisty, poté dostal prostor státní zástupce.

Soudce Anthony Kelly během slyšení přerušil právní zástupce tenisty, aby si ujasnil kroky, které Djokovič před příletem do Austrálie podnikl. „Co vůbec dalšího měl tento muž udělat?“ dodal soudce na adresu tenisty.

Čtyřiatřicetiletý tenista mohl během slyšení opustit hotel a navštívit své právní zástupce, na veřejnosti však nebyl viděn od svého příletu do Austrálie.

Ačkoliv bylo dnešní jednání zcela virtuální kvůli rychlému šíření varianty omikron v Austrálii, před budovou soudu projednávajícího Djokovičův případ se sešlo několik desítek podporovatelů tenisové jedničky. Někteří z fanoušků mávali srbskými vlajkami.

„Žije jako zvíře v lidské zoo. … To, co se tu děje, je neaustralské. Je to politika a rozhodně rasismus,“ uvedl jeden z podporovatelů.

Další Djokovičovi zastánci se v neděli setkali před budovou parlamentu v srbské metropoli Bělehradě. Promluvil k nim tenistův otec, který rovněž australské úřady obvinil z toho, že se k jeho synovi – a všem Srbům – chovají jako ke zvířatům.

Sympatie většiny Australanů se však kloní na stranu úřadů, píše agentura Reuters. V zemi je plně naočkováno na 90 procent dospělé populace a proti tenistovi vystupují zejména obyvatelé Melbourne, kteří si během pandemie covidu-19 zažili nejdelší uzávěru na světě. Mnozí tenistovi vyčítají, že má jiná práva než obyčejní lidé.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *