Porsche mu bylo přednější. Teď Kobajašiho dělil krok od unikátu, brzy může být modlou

Porsche mu bylo přednější. Teď Kobajašiho dělil krok od unikátu, brzy může být modlou; Zdroj foto: Reuters

Rodák z města Hačimantai ve čtvrtek podruhé v kariéře oslavil triumf na Turné čtyř můstků. Ačkoliv se tentokrát závodilo jen na třech můstcích, neboť klání z Innsbrucku bylo kvůli větru přesunuto do Bischofshofenu.

Kobajaši vyhrál v Oberstdorfu, na Nový rok v Ga-Pa a také v třetím, přeloženém závodě. Přemožitele našel až v závěrečném dílu, ale i páté místo mu pohodlně stačilo k celkovému vítězství.

Jako první Japonec opanoval Turné čtyř můstků už podruhé a rozšířil skupinu vícenásobných šampionů na třináct členů.

S osmi prvními místy z jednotlivých závodů se řadí dokonce už na pátou historickou příčku za Björna Wirkolu a Jense Weissfloga s deseti výhrami a za Janneho Ahonena s Gregorem Schlierenzauerem, kteří nasbírali jednotlivých primátů z Turné devět.

„Za Zlatého orla jsem opravdu šťastný,“ sděloval Kobajaši v televizním rozhovoru za pomoci překladatele s nádhernou trofejí v rukách. Přesto jedna věc ho mrzet mohla.

Kdyby uspěl i ve čtvrtečním závodě, stal by se prvním skokanem, který ovládne Turné bez ztráty kytičky podruhé v kariéře. Jednou se to dosud povedlo pouze Svenu Hannawaldovi před dvaceti lety, právě Kobajašimu v roce 2019 a naposled Kamilu Stochovi před dvěma lety.

Větší cíl v rámci aktuální sezony má však Kobajaši teprve před sebou. Pochopitelně jsou jím únorové olympijské hry v Číně. „Realita je taková, že pokud nevyhrajete olympiádu, nikdo v Japonsku vám nevěnuje příliš velkou pozornost,“ přiznal skokan již dříve.

Nyní cítí, že úspěch pod pěti kruhy by mohl v zemi vycházejícího slunce odstartovat nový skokanský boom. Od triumfu Kazujošiho Funakiho na velkém můstku na domácích hrách v Naganu skoro před čtvrtstoletím Japonci na dalšího olympijského vítěze mezi skokany čekají.

„Budoucnost japonských skoků závisí na tom, jak se nám olympiáda povede. Já jsem v pozici, kdy mohu pomýšlet na vítězství. Chci vyhrát,“ prohlásil Kobajaši v prosinci sebevědomě.

Ve Světovém poháru vyhrál už 32 závodů, v sezoně 2018/19 ovládl i celkové pořadí seriálu, jenomže prodat formu na vrcholných akcích se mu dosud příliš nedařilo. Jedinou seniorskou medailí Kobajašiho mimo SP je bronz z mistrovství světa 2019 v Seefeldu, navíc ze závodu týmů.

„V Pchjongčchangu 2018 jsem byl v top formě, ale stejně jako bych byl na míle vzdálený od závodního dění,“ popisoval Kobajaši korejské hry. Tehdy skončil v individuálních závodech sedmý a desátý.

Nicméně nejsou to jen skoky, čím je Kobajaši živ. Jeho vášnivými koníčky jsou rychlá auta či móda. Rád tráví čas s designéry, stylisty či lidmi, kteří mají blízko k automobilům.

„Bavit se s osobnostmi z jiných polí mě naplňuje, otevírá mi to jiné světy. Rozšiřuju si tak obzory a myslím, že mi to pomáhá být efektivnějším ve vlastní činnosti skoků,“ vyprávěl pětadvacetiletý příležitostný DJ.

„Ve světě skoků jsem totiž od pěti let,“ přidal Japonec. Cestu na můstek našel díky staršímu bratrovi Džunširovi, který má ve sbírce jednu výhru ve Světovém poháru. Skokům se věnuje i Rjojuova starší sestra Juka a mladší bratr Tatsunao.

Byly však doby, kdy volnočasové záliby Kobajašiho rozptylovaly až příliš. To dříve tvrdil jeho někdejší finský trenér Janne Väätäinen. „Kvalitnějším skokanem se stal tehdy, když pochopil, že je zapotřebí dělat více než jenom řídit porsche,“ říkával.

„Užíval si života, chodil s takovým přidrzlým úsměvem na tváři. Já jsem ho víc a víc tlačil k svědomitějšímu tréninku,“ líčil Fin, jehož slova přeci jen padla na úrodnou půdu.

Na olympijských hrách může Kobajaši naplno převzít národní skokanské žezlo od svého dlouholetého vzoru Noriakiho Kasaie. Devětačtyřicetiletá legenda podle očekávání v nominaci Japonců chybí. Ve Světovém poháru neskákal Kasai už dva roky a jeho skvostná kariéra zřejmě spěje ke konci.

Novou modlou japonských fanoušků a dětí se teď může stát Kobajaši.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *