V Oberhofu půjde do tuhého. Český biatlon může přijít o místa na olympiádě

V Oberhofu půjde do tuhého. Český biatlon může přijít o místa na olympiádě; Zdroj foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Sen o olympijské účasti je blízko, pro dvojici českých reprezentantů v biatlonu se ale může zase rychle rozplynout.

Kvalifikace do Pekingu vrcholí a český tým je v mužské i ženské kategorii shodně na hraně elitní desítky pořadí. Právě desáté místo je přitom klíčové z hlediska počtu reprezentantů vyslaných na olympiádu. Jedenáctá země smí místo pěti závodníků nominovat pouze čtyři. 

O tom, zda Češi uhájí pozice, může rozhodnout už Oberhof.

„Ten bude podle mě stěžejní. Jedou se mixy, ze kterých nám chybí nejvíc bodů. Tyhle závody nás mohou uklidnit, nebo naopak ještě víc znervóznit,“ připustil napětí v týmu trenér Ondřej Rybář.

Kvalifikační bitva běží už od minulé sezony a počítat se do ní budou ještě oba lednové sprinty, závody smíšených dvojic a štafet v Oberhofu a poté i štafety na následující tradiční štaci v Ruhpoldingu.

Čechům v určité konstelaci mohou stačit body, které už získali. Ale také nemusí. Ženy i muži drží shodně desáté místo, bodový polštář však nemají kdovíjaký. 

Ženský tým vstupoval do sezony z jedenácté příčky, během prvního trimestru ale dokázal předstihnout Švýcarky. Ty na Davidovou, Jislovou a spol. nyní ztrácí 47 bodů.

Podobná situace je mezi muži. Na českou pozici se tlačí především Slovinci se ztrátou 76 bodů. Bez šance na desáté místo pak nejsou ani dvanáctí Kanaďané.

Jak naznačil Rybář, Češi by se v Oberhofu měli soustředit na smíšené závody, ve kterých mají největší šanci na výrazné zlepšení dosud nejlepšího výsledku.

Nabízí se proto varianta nominovat do mixu dvojic, kde se týmu dlouhodobě nedaří, nejsilnější možné složení: Markétu Davidovou a Michala Krčmáře.

„Pokud by jeli spolu Makula a Bimbo, tak věřím, že jsou schopní při dobré konstelaci zajet dobrý výsledek. Ve smíšené štafetě by potřebovali dobré výkony na dalších dvou úsecích,“ uvedl Rybář pro oficiální web českého biatlonu.

V olympijské kvalifikaci se počítá dvanáct nejlepších výsledků z celé předešlé sezony a z letošního ročníku do 15. ledna. Konkrétně se zapisují nejlepší body ze šesti sprintů, tří štafet, jednoho vytrvalostního závodu, jedné smíšené štafety a jednoho závodu smíšených dvojic.

V areálu na hřebenu Durynského lesa jsou na dnešek naplánované sprinty, v sobotu se jedou právě obě smíšená klání a v neděli program vrcholí stíhačkami. V nominaci jsou mimo Davidové a Krčmáře také Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Eva Puskarčíková, Tereza Vinklárková, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík, Milan Žemlička a Vítězslav Hornig.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *