Z područí chudoby na trůn, ze stydlína šoumenem. Svět šipek zase leží Skotovi u nohou

Z područí chudoby na trůn, ze stydlína šoumenem. Svět šipek zase leží Skotovi u nohou; Zdroj foto: ČTK / imago sportfotodienst

Peter Wright letos navázal na triumf z roku 2020 a dorovnal tři šipkaře s dvěma tituly z mistrovství světa. Výše ční už jen Michael van Gerwen se třemi trofejemi a nedostižný Phil Taylor se čtrnácti.

Jednapadesátiletý Skot zakončil pondělní výhrou úžasný turnaj, který nabídl několik rekordů a hned tři perfektní legy na devět šipek.

Tak třeba poražený Michael Smith zapsal ve finále čtyřiadvacetkrát maximální hodnotu 180 bodů, čímž vyrovnal právě Wrightův rekord z nedělního semifinále. Přesto nakonec kousal porážku 5:7.

„V minulém životě jsem musel udělat něco hrozného, že se mi teď tohle děje,“ soukal ze sebe smutný Smith. Vzápětí se přeci jen otřepal. „Vrátím se a příště budu připravený,“ slíbil jednatřicetiletý Angličan.

Pošesté v kariéře Smith prohrál finále velkého turnaje, na průlom dále čeká. Když viděl, jak trofej Sida Waddella přebírá jeho soupeř, přemohly ho emoce a nedokázal zastavit pláč. Raději se otočil zády.

Finále MS prohrál Smith podruhé, v roce 2019 podlehl Van Gerwenovi.

Zaplněný svatostánek Alexandra Palace měl na své straně, diváci na Wrighta v některých momentech dokonce bučeli a pískali. Jenže právě v klíčových chvílích si Skot věděl rady. Za stavu 4:5 na sety a 0:2 na legy to s ním nevypadlo dobře, nicméně Wright potom opanoval devět z deseti následujících legů.

A zatímco Velšan Gerwyn Price vloni bojoval s nervy a zavřel finále až dvanáctou šipkou, Wright to letos suverénně zvládl hned tou první.

„Jsem štěstím bez sebe, mám ji zpátky. To je moje holka a získal jsem ji zpátky,“ radoval se Wright s blyštivou trofejí v rukách. „Když jsem vyhrál před dvěma lety, mnozí namítali, že jsem měl štěstí, když jsem porazil Van Gerwena, který tehdy nebyl v dobré formě. Teď jsem dokázal, že můžu vyhrát, i když to mám těžké,“ prohlásil.

Van Gerwen tentokrát daleko nedošel, neboť ho zastavil pozitivní test na koronavirus, ale Wright se i tak musel poprat s jinými nástrahami. Mezi nejlepší osmičkou mu mohutně vzdoroval domácí objev Callan Rydz, v semifinále zvládl vyrovnaný souboj s krajanem Garym Andersonem.

Přitom si pořád připomíná, jak trnitá byla jeho cesta mezi elitu a jakým sci-fi pro něj dříve byly současné milionové výdělky.

Od začátku života to Wright neměl jednoduché. Otec skončil ve vězení a Peter zůstal s matkou, jež ho na svět přivedla v šestnácti letech. Potýkala se s velkými pochybnostmi příbuzných, kteří nevěřili, že se o něj dokáže postarat. A tak s ním v jeho třech letech prchla ze Skotska do Londýna, kde začali žít nový život.

„Přesto jsem hrdý Skot a nesnáším, když mi lidé říkají, že ne. V žilách mi koluje modro-bílá krev,“ opakuje dodnes Wright, který dostal první šipky ve třinácti letech. Jenomže na terč neměla jeho matka peníze a Peter odhazoval proti kmenu stromu.

Později se přes hospodské soutěže stal nadějným juniorem a v roce 1995 si zahrál na MS organizace BDO. V prvním kole ho vyřadil tehdejší hráč číslo jedna Richie Burnett a Wright byl nadále spíš lokálním šipkařem.

Stěhoval se z jednoho města do druhého za prací. Montoval okna, dřel s pneumatikami v autoservisu, pracoval na stavbách či letních táborech. Podle vlastních slov žil z týdne na týden a počítal každou libru. Nějakou dobu byl na podpoře.

Změna nastala v roce 2008, kdy si Wright při sledování šipek v televizi uvědomil, že mnoho hráčů ze světové špičky dokázal v minulosti porazit. Po rozpravě s manželkou Joanne se rozhodl to ještě jednou zkusit.

V první sezoně se mu na turnajích příliš nedařilo, sebevědomí měl na bodu mrazu. A zrodil se bláznivý nápad. Joanne zavřela svůj kadeřnický salon a začala s Wrightem objíždět šipkařské podniky. Stala se jeho stylistkou, na scénu se dostaly křiklavé oblečky a divoké účesy.

„Přitom v normálním životě jsem stydlivý, nevyhledávám pozornost,“ vyprávěl vždy Wright. Na pódiu se jeho osobnost mění. Pochopitelně čelil po výrazné změně image posměškům, ale výkony letěly nahoru. Překvapil hlavně na MS 2014, kde došel až do finále a podlehl Van Gerwenovi.

Ano, Wright se dostal mezi smetánku, ale dlouho platil, podobně jako jeho letošní finálový soupeř Smith, za věčného poraženého. Prohrál dvanáct z třinácti finálových duelů na turnajích kategorie major.

Druhou výhru přidal až na zmiňovaném MS před dvěma lety. Od té doby už je Wrightova finálová bilance výrazně pozitivní. Když se skotský šipkař s přezdívkou Snakebite zakousne, soupeř to má těžké. I po padesátce zvládá zápasy dlouhé přes dvě hodiny, jako bylo včerejší finále.

Další milník má teď „pankáč“ Wright na dohled. Post světové jedničky, který zastává Price, je v žebříčku vzdálen jen 15 250 liber. Nicméně po nejprestižnějším turnaji nyní leží svět šipek u nohou Skota.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *