„Jinde by na nás házeli plechovky.“ Kraken neděsí, Vaněčkova nástupce drtí kritika

"Jinde by na nás házeli plechovky." Kraken neděsí, Vaněčkova nástupce drtí kritika; Zdroj foto: Reuters

Vítej zpátky, legendo! Kraken zkraje týdne žertovně přivítali svého bývalého gólmana Vítka Vaněčka, který do Seattlu přijel s Washingtonem. Žertovně proto, že Vaněček za ligového nováčka nikdy nechytal. Jen jím byl vybrán v rozšiřovacím draftu. Po příchodu hvězdného Philippa Grubauera putoval, odkud přišel. Celá akce zabrala pouhý týden.

V klání v noci na pondělí Grubauer Vaněčka „přechytal“ a dovedl mančaft k výhře 5:2, jenže celkově má podstatně horší úspěšnost. Právě problémy v brankovišti jsou jedním z důvodů, proč Kraken zatím nevynikají.

Ani v náznaku nekopírují cestu Vegas, které do NHL vkročilo před čtyřmi roky a hned hrálo finále Stanley Cupu, což nikdo nečekal. Vždyť mělo jedinou superhvězdu – gólmana Marca-Andrého Fleuryho. Zbytek týmu byl „jen“ solidní.

Relativně neznámí hokejisté však zpravidla hráli mnohem lépe než v předchozích působištích a ovládli osm z prvních devíti zápasů.

Seattle také složil obstojné mužstvo a sehnal skvělého brankáře, přesto prohrál 13 z prvních 18 duelů. Jsou poslední v Pacifické divizi a patří k nejhorším celkům celé soutěže.

Než v noci na pondělí porazili Washington, prohráli šest zápasů v řadě. Mohli se spolehnout akorát na fanoušky, které nová městská atrakce očividně baví. Každý zápas Seattlu navštíví 17 151 diváků. A zcela zaplněná hala fandí, i když na ledě vidí tragické dění.

Třeba na konci minulého týdne prohrávali Kraken s Coloradem už 0:7 (pak snížili na konečných 3:7), přesto podporu z hlediště neztratili. „Je to 0:7, my vstřelíme první gól a fanoušci nám tleskají. Neuvěřitelné. Hrál jsem na místech, kde by na vás v této situaci házeli plechovky piva,“ prohlásil Grubauer. 

Vzhledem k tomu, že Kraken trčí v suterénu ligové tabulky, je vcelku překvapivé, že v mnoha ohledech patří spíš do jejího středu, čili na hranu postupu do play-off, což je umístění, které jim před sezonou leckdo věštil.

Seattle je průměrný ve střílení gólů, přesilovkách, oslabeních… Hrozivé číslo vyskočí až při pohledu na průměr inkasovaných gólů – 3,78 (nejlepší Calgary se dostalo na 1,89). 

Obrana vedená kapitánem Markem Giordanem přitom podle pokročilých statistik odvádí solidní práci. Například při hře pět na pět dovoluje soupeřům málo „vysoce nebezpečných šancí“, v tom patří k absolutní špičce.

Kritiku tak schytává hlavně druhý nejlépe placený hráč mužstva, Němec Grubauer. S ročním platem 5,9 milionu dolarů zastavil v 15 kláních jen 88,2 procenta puků.

Náhradník Chris Driedger je na tom s úspěšností 79,1 procenta ještě hůř, ale zatím odchytal jen tři zápasy.

Na ráně je logicky Grubauer, kterého například server The Athletic zařadil do sestavy největších zklamání v rozjetém ročníku. 

„Všichni jsme tak nějak čekali, že Grubauer zůstane v Coloradu, dokonce i ve chvíli, kdy oficiálně vstoupil na volný trh. Když se tak nestalo, vložil se do toho Seattle a uzavřel s ním dohodu. Vznikla tak zdánlivě výborná dvojice Grubauer – Driedger. Oba jsou ale zatím přinejlepším průměrní, přitom Kraken dávají za jejich ne zrovna spolehlivé chytání skoro deset milionů ročně,“ stojí v textu.

To Vaněček z platového stropu ukrajuje jen 717 tisíc a drží úspěšnost zákroků 90,6 procenta. Že by Kraken přece jen dali své „legendě“ sbohem předčasně?

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *