Byznysmen, který chce dobýt Evropu. Ve West Hamu čekají od Křetínského velké věci

Byznysmen, který chce dobýt Evropu. Ve West Hamu čekají od Křetínského velké věci; Zdroj foto: ČTK

Zatímco v českém fotbalovém prostředí je Křetínský přijímán nejednoznačně, do atraktivního světa anglického fotbalu vstupuje s aurou vlivného byznysmena, který může v následujících měsících a letech výrazně měnit pravidla hry. 

Euforii mezi příznivci Hammers ještě podpořil rozsáhlý text zveřejněný na konci minulého týdne renomovaným sportovním serverem The Athletic.

Titulek? „Byznysmen s kalkulačkou v hlavě, jenž je před zápasy paralyzován strachem.“

Autoři v úvodu upozorňují na neslavnou bilanci pražské Sparty v posledních letech. Letenští, držitelé rekordních 36 ligových titulů, uspěli od nástupu Křetínského v roce 2004 pouze třikrát, přičemž vystřídali patnáct trenérů.

Navzdory tomu však fanouškovská základna West Hamu slyší ochotněji na popis českého podnikatele coby muže, který fotbal bezmezně miluje, vášnivě se o něj zajímá a zejména neváhá sáhnout kvůli svému klubu hlouběji do kapsy.

Opírá se přitom o citace tří lidí, kteří mají k novému vlastníkovi 27 procent akcií klubu blízko.

Bývalý reportér Hospodářských novin a Forbesu Michael Mareš pro The Athletic vyzdvihl Křetínského silný vztah s bankou J&T. „Ta má k dispozici obrovské zdroje, zatímco Křetínský je hlavní mozek v tom, jak peníze používat,“ uvedl Mareš.

Ve West Hamu rezonují také vyjádření o možných vysokých investicích z úst mluvčího společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Častvaje.

„Vybudovali jsme EPH, který generuje kolem 2 miliard eur ročně hrubého zisku. To znamená 700 milionů eur, které je možné investovat,“ citoval jej The Ahtletic.

Mezi fanoušky Kladivářů se těší oblibě i óda na Křetínského z úst reportéra francouzského deníku Liberation, autora knihy o českém miliardáři nazvané Mister K.

„Křetínský je nejlepším příkladem velmi bohatého, velmi chytrého a velmi ambiciózního byznysmena ze střední a východní Evropy, který chce zanechat stopu na západě,“ řekl Athleticu Jerome Lefilliatre.

Dodal, že Křetínský chce být do deseti let „jedním z největších byznys lídrů v Evropě.“

„Chce být velkým hráčem na západě, to je důvod proč tolik investuje ve Francii, Itálii, Německu, Velké Británii a dokonce v USA,“ podotkl.

Křetínský prostřednístvím společnosti 1890s holdings zatím odkoupil 27 procent akcií West Hamu, už před faktickým uzavřením dohody ale britská média hojně spekulovala o možném budoucím kompletním převzetí.

„Mnoho fanoušků věří, že to byl skutečně jen první krok,“ napsal server Hammers News.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *