Rumunský unikát. Boss nabídl fanouškům, ať zvolí sestavu, teď zakládá bizarní značku

Rumunský unikát. Boss nabídl fanouškům, ať zvolí sestavu, teď zakládá bizarní značku; Zdroj foto: Reuters

Vše začalo vyhozením trenéra Edwarda Iordanesca, který byl u týmu FCSB, někdejší Steauy Bukurešť, jen tři měsíce. V rumunské lize přitom mužstvu patří druhá příčka za vedoucí Kluží a Iordanescu se těšil velké popularitě mezi hráči i fanoušky.

„V šatně bylo po jeho odchodu tolik slz, že jsem musel přinést mop, abych to uklidil,“ komentoval pobaveně sám majitel Gigi Becali.

Nástupce Iordanesca pak vybral podle jednoduchého klíče. A sice podle toho, kdo mu jako první zvedne telefon. Tím šťastlivcem se stal Anton Petrea, který už v klubu dříve působil.

Podle renomovaného novináře Emanuela Rosua bylo hlavním důvodem odvolání Iordanesca to, že si nechtěl nechat určovat sestavu a průběžné změny v ní od majitele Becaliho.

Byť právě Iordanescu měl být první kouč, jemuž Becali za patnáct let své vlády v klubu udělil právo na rozhodování o základní jedenáctce. Věc, jež je v jiných profesionálních klubech zcela samozřejmá, měl mít trenér dokonce garantovanou ve smlouvě.

Ani to mu však před náladovým majitelem nakonec nepomohlo. Nový trenér Petrea prý dostane od Becaliho volnost na pár zápasů. „Nebudu mu do sestavy mluvit a nyní nechť Bůh ukáže spravedlnost. Pokud jsem byl vinen, ať Petrea prohraje. Pokud ne, dej mu vítězství,“ prohlásil silně věřící majitel.

Na pozadí trenérské rošády vyplula ještě před jmenováním nového trenéra další stěží uvěřitelná informace. Aby boss Becali potěšil fanoušky zklamané odchodem oblíbeného Iordanesca, nabídl jejich zástupcům, že mohou pomoct se zvolením základní sestavy na příští zápas.

„Dej mi jednu nebo dvě osoby, které pomohou s výběrem sestavy,“ měl Becali podle novináře Rosua požádat lídra ultras. „Přebijte to. To je jako hra Football Manager v opravdovém životě. To jinde neuvidíte,“ napsal žurnalista na Twitter.

Becaliho nabídka se ovšem zjevně minula účinkem a příznivce FCSB spíš rozčílil. Mnozí z nich mají plné zuby toho, jakým způsobem klub vede, a svůj názor dali najevo mimo jiné posprejováním klubových budov.

Proti Becalimu vystoupil také Helmuth Duckadam, klubová legenda a brankář, který v roce 1986 chytil ve finále Poháru mistrů evropských zemí (dnešní Liga mistrů) proti Barceloně čtyři penalty, čímž zajistil Bukurešti největší triumf v historii.

„Byl jsem jedním z desetitisíců naivních lidí, kteří si mysleli, že Becalimu konečně jde o dobro FCSB. Jenže jeho nezajímají výkony ani fanoušci, jen to, že klub je jeho hračka. Pokud k ní nemá bezprostřední přístup, tak se rozčiluje a trpí všichni včetně hráčů,“ řekl Duckadam.

„Už nejsem fanouškem FCSB a jsem přesvědčen, že klub po odchodu Iordanesca ztratí drtivou většinu příznivců,“ dodal bývalý gólman.

Becali reagoval na kritiku po svém. Vzkázal, že se nebude zdráhat FCSB prodat a finančně by mohl vstoupit do jiného rumunského klubu, načež jmenoval konkrétně oddíly Voluntari a Botosani. Nicméně místní média připomínají, že podobnou myšlenku vyslovil Becali již mnohokrát, ale pokaždé si svůj odchod rozmyslel.

Anebo má v rukávu vedle odchodu jinam další řešení, založení bizarního nového klubu. Podle Rosua si nechal zaregistrovat značku „Faci Ce Spune Becali“ (FCSB), což je v překladu „Budete dělat to, co vám Becali řekne“.

Třiašedesátiletý byznysmen, který zbohatl na obchodu s nemovitostmi, tak za posledních pár dní přidal další kousky do bohaté mozaiky svých kontroverzních rozhodnutí a tahů.

Kvůli uplácení státních zaměstnanců byl v letech 2013 až 2015 vězněn. Porval se s šéfem rumunského fotbalového svazu, novináři vyhrožoval zastřelením, mnohokrát byl obviněn z rasismu či homofobie.

Doma mu visí obraz inspirovaný dílem Poslední večeře od Leonarda da Vinciho. Becali je na něm vyobrazený jako Ježíš, hráči s trenérem pak zastávají role dvanácti apoštolů.

Teď se však zdá, že pouto Becaliho s FCSB dostalo povážlivé trhliny.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *