Po hlavě dolů a hlavně rychle. Tak Slavík ovládl dechberoucí sjezd v Grasse

Po hlavě dolů a hlavně rychle. Tak Slavík ovládl dechberoucí sjezd v Grasse; Zdroj foto: Red Bull Content Pool

Zmiňovanou pasáž se schody, která měří na délku zhruba tři sta metrů, prolétl Slavík za necelých patnáct sekund a v jejím závěru mu naměřili rychlost kolem 65 kilometrů v hodině. 

„Ty schody jsou fakt šílené, protože jsou i různě velké, takže se těžko chytá rytmus a člověk se musí trefit na centimetr. Ale možná jsem právě tam získal svůj náskok,“ míní Slavík, který nakonec v cíli porazil své konkurenty ze širší světové špičky o více než tři sekundy, čehož si sám velice cení. 

Okolnosti přitom českému bikerovi před závodem i během něj příliš nenahrávaly. Jednak se podařilo pořadatelům při převážení rozbít jeho speciální bicykl, takže přišel o několik tréninkových jízd, které jsou v tomto sportu extrémně důležité. „To mi opravdu vykreslilo úsměv na tváři. Ale nakonec jsme kolo dali s mechanikem dohromady,“ usmíval se Slavík zpětně. 

Další problém pak přišel při samotné jízdě. Hned v úvodu se v úzké uličce závodníkovi připletl do cesty jeden z místních občanů. „No to byl průšvih,“ uznává Slavík, který se hrozící srážce nakonec jen těsně dokázal vyhnout. „Já tam jedu třeba čtyřicet kilometrů v hodině, mám devadesát kilogramů, k tomu přičtěte kolo. To by nedopadlo hezky,“ přemítá biker. 

S pády během městských sjezdů má ostatně Slavík své zkušenosti. „Když člověk jede v lese nebo na louce, tak se při pádu sklouzne po trávě nebo spadne na hlínu nebo v nejhorším trefí strom. Ve městě je ale strašně moc nástrah, zábradlí, schody, zdi, hydranty a občas i lidi, to je prostě špatně,“ vysvětluje Slavík. 

Jeho nejslavnější nehoda přišla v roce 2019 v chilském Valparaísu, kde se jezdí patrně nejslavnější městský sjezd světa. „Mně tam tehdy ustřelilo kolo a když se na to video podíváte, tak si můžete udělat docela dobrou představu, co se taky může stát,“ vzpomíná Slavík na pád, který ho připravil o šanci na třetí vítězství v legendárním závodě. 

Do Valparaísa, kam se letos kvůli pandemii covidu-19 nedostal, se na začátku roku chystá znovu, aby zkompletoval příslovečný zlatý hattrick. Ten přitom už letos dokončil ve fourcrossu, v němž potřetí ovládl mistrovství světa. 

„Chci tomu teď podřídit zbytek roku, kdy už neplánuju závodit, a chci se hlavně dobře připravit na sezonu městských sjezdů v Jižní Americe. Chci být rychlý a silný a ideálně ve Valparaísu potřetí vyhrát,“ uzavírá Slavík. 

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *