Lančmít, který obletěl svět. Čeští horolezci na nepálské velehoře neuhnuli

Lančmít, který obletěl svět. Čeští horolezci na nepálské velehoře neuhnuli; Zdroj foto: ČTK

„Jako první jsme prostoupili západní stěnu (Ama Dablam) absolutně rovně,“ sdělil pár dní po výstupu Aktuálně.cz Hák. „Pojmenovali jsme tu cestu Lančmít direct, což je samozřejmě odkaz na legendární výstup (českého horolezce) Míry Šmída, kterému se přezdívalo „Lanč“. 

Výstup českých horolezců novou cestou nezůstal v horolezeckém světě bez odezvy. Už přímo na hoře oba lezci obdrželi množství gratulací od svých kolegů a další se objevují na sociálních sítích. 

„Chtěl bych Markovi a Zdeňkovi poblahopřát. Jejich krásná cesta na vrchol všem horolezcům dokazuje, že způsob, jakým člověk leze, je důležitější, než kam vyleze,“ prohlásil na renomovaném Explorers webu Chris Warner, který v 90. letech vytyčil v západní stěně Ama Dablam takzvanou „americkou cestu“. 

Podobně nadšené reakce se přitom hrnou z celého světa. „Ohlasy jsou asi největší, co jsem zažil,“ říká Hák, který před rokem společně s Markem Holečkem získal nejvýznamnější horolezecké ocenění Zlatý cepín. „Dostávám gratulace z celého světa. Dokonce už jsme dávali rozhovor do španělského rádia,“ směje se Hák. 

Nechybělo přitom mnoho a smělý výstup se vůbec nekonal. Oba horolezci totiž v rámci aklimatizace vystoupili společně s dalšími českými lezci na Ama Dablam nejprve klasickou cestou a teprve v základním táboře zjistili, že k novému pokusu potřebují znovu zaplatit za povolení k výstupu a další poplatky, které se nakonec vyšplhaly na 6000 dolarů (asi 132 tisíc korun). 

„Jsem naštvaný a zklamaný,“ litoval Hák a pomalu už se smiřoval s tím, že z Nepálu odjede s nepořízenou. Na sociálních sítích se ale vzedmula vlna solidarity a potřebné finance se nakonec podařilo sehnat. 

„Původně jsme myslel, že se kvůli tomuto nečekanému výdaji budeme muset otočit a vrátit domů, ale ozvalo se několik štědrých dárců, kteří nám pomohli. Chtěl bych jim tímto poděkovat, protože bez nich bychom to nedali,“ vzkazuje „Háček“. 

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *