Čechům pomůže jen divoká konstrukce, jinak jim v baráži hrozí Itálie či Portugalsko

Čechům pomůže jen divoká konstrukce, jinak jim v baráži hrozí Itálie či Portugalsko; Zdroj foto: Reuters

Čeští fotbalisté mají účast v baráži jistou už od minulého týdne. I kdyby ve své kvalifikační skupině skončili až za Belgií a Walesem, v boji o MS je udrží loňské prvenství ve skupině B2 Ligy národů. V takovém případě ovšem mohou zapomenout na to, že budou při losu baráže nasazení – základní podmínkou je totiž umístění na prvních dvou místech kvalifikačních skupin.

A pokud nebudou nasazení, výrazně se jim zkomplikuje vidina účasti na finálovém turnaji v Kataru. Ve dvoustupňové baráži by jim hned na úvod reálně hrozil zápas v Itálii nebo v Portugalsku. Šance, že by se Souček a spol. tomuto scénáři vyhnuli, je sice malá, ale existuje.

Šilhavého svěřenci potřebují v úterý porazit Estonsko a doufat, že Wales, který má o tři body více, prohraje s již jistým vítězem skupiny Belgií. Zároveň Češi musejí mít lepší konečné skóre než Ostrované, kteří si aktuálně drží dva góly k dobru.

Ani případný posun před Wales na druhou příčku by ale s největší pravděpodobností reprezentantům k nasazení nestačil. Národnímu celku totiž nenahrálo vítězství Skotska nad Dánskem ve skupině F. Ostrované díky tomu budou mít v redukovaném pořadím týmů na druhých místech 17 bodů a Češi už je nemohou předstihnout. V případě vítězství nad Estonskem si Šilhavého svěřenci polepší na 14 bodů.

Reprezentanti už nedosáhnou ani na čtveřici Portugalsko, Itálie, Rusko a Švédsko a jen velmi obtížně za sebe odsunou Polsko. To sice dnes nečekaně prohrálo s Maďarskem 1:2, ale se 14 body má skóre 18:10. Češi drží skóre 12:9 a k předstižení Poláků by potřebovali zvítězit aspoň o šest branek či o pět gólů s výsledkem 7:2 a vyšším. Při shodném skóre 18:10 by na tom byl díky vyššímu počtu venkovních branek lépe soupeř.

Ani posun na druhé místo skupiny a zároveň výhra o šest gólů by ale národnímu celku nemusely stačit, pokud by se nepříznivě vyvinula situace v zamotané skupině G. Z „déčka“ se naopak nejspíš druhý tým mezi nasazené nedostane. Zatímco v pětičlenných skupinách, v nichž figurují i Češi, se započítávají pro určení pořadí účastníků play off všechny zápasy, v šestičlenných skupinách se škrtají výsledky s nejhorším celkem.

Play off se uskuteční na konci března. Dvanáctka mužstev bude rozdělena do tří „pavouků“ pro čtyřech týmech, které se vyřazovacím systémem utkají v semifinále a finále. Celkem tak vzejdou zbylí tři evropští účastníci světového šampionátu. Hrát se bude vždy jen na jedno utkání a zatímco v semifinále budou mít výhodu domácího prostředí nasazené týmy, pořadatele finále určí los. Ten se uskuteční 26. listopadu.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *