„Nemáme dostatek důkazů.“ FIFA Polákům po zápase s Anglií tresty za rasismus nerozdá

"Nemáme dostatek důkazů." FIFA Polákům po zápase s Anglií tresty za rasismus nerozdá; Zdroj foto: Reuters

Glik a Walker se do sebe pustili na konci prvního poločasu kvalifikačního zápasu o mistrovství světa v Kataru. Nakonec rvačka přerostla v potyčku více hráčů, do které se aktivně zapojil také další obránce Albionu Harry Maguire.

Anglická strana ještě v poločase nahlásila incident delegátovi utkání kvůli rasismu. Polská strana jakýkoli xenofobní základ celého konfliktu odmítla. FIFA následně ve spolupráci s oběma fotbalovými svazy zahájila vyšetřování.

„Po posouzení všech dostupných materiálů včetně záznamů ze zápasu, došla disciplinární komise FIFA k závěru, že nezahájí disciplinární řízení proti polské straně kvůli nedostatků důkazů,“ uvedl mluvčí světové federace.

„To nic nemění na silné pozici, kterou FIFA zastává v potírání veškerých forem diskriminace. V tomto konkrétním případě ovšem nemáme žádné důkazy, kterémi bychom mohli odůvodnit další vyšetřování,“ stojí ve zprávě.

Po rvačce dostali Glik a Maguire oba žlutou kartu. Pozdější záběry odhalily, že Glik chytil Walkera na začátku celého incidentu za krk, což vedlo k bouřlivé reakci Angličanů. Oba hráči na sebe následně pokřikovali a oba viditelně rozzuření zamířili k poločasové přestávce do útrob stadionu.

Britský deník Daily Mail poukazuje na to, že přestože Glik rvačku vyprovokoval, umožnili mu rozhodčí odejít do šaten dříve než hráčům se třemi lvy na hrudi, až poté si polského obránce zavolali, aby mu udělili žlutou kartu. Daily Mail také oceňuje přístup kapitána Harryho Kanea, který podle serveru pomáhal rozhodčím s uklidněním vášní.

Glik později připustil, že si s Walkerem navzájem vyměnili několik ostrých urážek, ale odmítl rasismus. Poukázal také na to, že si s ním obránce Manchesteru City po zápase nechtěl podat ruku.

FIFA zaujala odlišný přístup než UEFA v případě Ondřeje Kúdely v jeho konfliktu s finským záložníkem Glenem Kamarou, který se odehrál na jaře v utkání Evropské ligy mezi Rangers a Slavií. Přestože chyběly jasné důkazy o Kúdelově údajném rasismu, dostal český obránce desetizápasový trest, který si v létě a na začátku podzimní části sezony stihl odpykat.

You May Also Like