Národní poklad rozpustili v petrodolarech. Newcastle nově patří „vražednému režimu“

Národní poklad rozpustili v petrodolarech. Newcastle nově patří "vražednému režimu"; Zdroj foto: Reuters

Dlouhá anabáze se snahou saúdskoarabského státu převzít Newcastle United je, zdá se, u konce. Ve čtvrtek anglický klub strohou zprávou na oficiálním webu oznámil, že akciovou společnost převzala ze 100 % investiční skupina Public Investment Fund zahrnující společnosti PCP Capital Partners a RB Sports & Media, vlastněné saúdskoarabskými státními představiteli.

Začala nová éra? Ne tak docela, velké investiční skupiny figurují v předních evropských klubech delší dobu. Do sportu přitom zasahuje katarský kapitál (PSG), čínský (AC Milán) nebo třeba ten ze Spojených arabských emirátů (Manchester City).

Odlišný je ovšem přístup, který k převzetí Newcastlu zaujali jeho vlastní fanoušci.

Komentátor David Conn vidí transakci v širším společenském kontextu. Podobně jako další kritici poukazuje na otázku lidských práv a etiky: „Převzetí Newcastlu Saudy vzbuzuje otázky ohledně stavu, ve kterém se Anglie nyní nachází.“

„Ve stejnou chvíli, kdy premiér Boris Johnson oslavoval neúspěch evropské superligy jako vítězství sportovních morálních hodnot, se Premier League připravovala schválit převzetí jednoho z našich největších klubů vražedným saúdským státem,“ dodal komentátor deníku The Guardian. 

Napoprvé přitom Premier League Saudům převzetí zkomplikovala dlouhým řízením, během kterého zvažovala jednotlivé pro a proti. Důvody pro konečné rozhodnutí posvětit transakci jsou přitom diskutabilní. Vedení soutěže přistoupilo na příslib, že státní aparát Saúdské Arábie nebude kontrolovat klub, a to i přesto, že Public Investment Fund řídí korunní princ Muhammad Bin Salmán.

Bin Salmán je podle zpráv OSN a CIA zodpovědný mimo jiné za brutální vraždu opozičního novináře Džamála Chášukdžího z roku 2018. Prostřednictvím fotbalu si pak podle řady komentátorů snaží koupit dobré jméno.

Vedení Premier League bylo v létě k investičnímu fondu rezervované také proto, že Saúdská Arábie tolerovala pirátské vysílání ligových zápasů na Blízkém východě a v severní Africe navzdory tomu, že televizní práva pro tento region drží katarská společnost beIN. Nejspíš to ovšem byla pouze záminka, protože mezi Katarem a Arábií na geopolitické šachovnici v oblasti Arabského poloostrova trvá dlouhodobé napětí. 

Doba, kdy kluby vlastnili angličtí majitelé už minula a i v Anglii se smířili s tím, že většina velkých klubů je vlastněna zahraničním kapitálem. Přesto převzetí kontroverzním režimem ze země vzdálené přes 6 500 kilometrů budí na britských ostrovech emoce.

Ovšem, což je nejpřekvapivější, u fanoušků Toons byli noví majitelé přijati s nadšením. „Ukazuje to šokující proměnu, jakou fotbal v naší Anglii prošel,“ pojmenoval změnu v posledních dekádách komentátor Conn. Upozornil přitom na to, že fanoušci Newcastlu za nákup saúdskoarabskými investory lobovali.

„Nezpochybňovali argumenty proti saúdskoarabskému angažmá. Jejich hlavním argumentem je, že fotbal zkrátka dospěl do tohoto stavu,“ píše Conn. K tomu se dle fanoušků Toons přidal také fakt, že město strádá v komplikované pobrexitové a pokoronavirové době, peníze Saudů zkrátka potřebuje.

„Mají pravdu. Velké anglické kluby, podporované a sentimentálně vychvalované jako národní bohatství, se staly v komercionalizovaných časech zbožím, které lokální majitelé ochotně prodali za megazisky zahraničním investorům,“ píše The Guardian.

V budoucnu se dá předpokládat, že Newcastle se pustí do velkých nákupů hvězd světového formátu. Už se začalo spekulovat například o příchodu „miliardového“ Kyliana Mbappého. Cesta mezi nejlepší kluby v Evropě je pro fanoušky ze severní Anglie zkrátka velmi lákavá.

You May Also Like