Damková promluvila: U Romana si podávali dveře, teď nás zapírají. Je mi z nich zle

Damková promluvila: U Romana si podávali dveře, teď nás zapírají. Je mi z nich zle; Zdroj foto: Milan Kammermayer

Dagmar Damková je první českou ženu, která kdy pískala nejvyšší českou soutěž mužů. Během svého působení jako rozhodčí odřídila 101 fotbalových mezinárodních utkání a 45 duelů v české lize. 

Úspěšná byla i později na své funkcionářské dráze: ve strukturách UEFA a FIFA to dotáhla až do komise rozhodčích, ve kterých zůstala i po loňském obvinění a pádu jejího manžela.

“Moje veškerá práce v zahraničí mě podržela nad vodou v těžkých časech. Všichni, včetně prezidenta UEFA Aleksandra Čeferina a FIFA Gianni Infantina, mě podrželi a věnovali mi spoustu povzbudivých slov, když jsem to potřebovala,” říká. 

V České republice ale takovou podporu nemá. Naopak, z „růže mezi trny“ se stal psanec. “Reakce kotlů fanoušků někdy bolela. Pořvávali na mě různý věci a bylo jim jedno jestli jsem ženská, nebo chlap,” prohlásila Damková v pořadu, který bude premiérově odvysílán v pondělí od 19.00 na Youtube kanále Red Card Tomáše Řepky.

„Když bylo nejhůř, poznali jsme kdo je kdo. Ve své době se u Romana (Berbra) netrhly dveře, lidi mu volali 24 hodin denně a pořád po něm něco chtěli, pak byli schopni nás zapírat. Bylo mi z nich zle,” dodala.

S Berbrem se naopak mohli opřít o známá jména. “Koho si vážím? Těch, kteří něco dokázali a zůstali sví a neotočili se proti nám zády. Patří sem Franta Chvalkovský – a ať si každý říká co chce – i Míra Pelta a Jarda Starka. V těžkých chvílích jsem poznala, kdo je naším opravdovým přítelem.”

Přestože svou kariérní budoucnost spatřuje v zahraničí, český fotbal zpovzdálí sleduje. “Mám radost z úspěchů reprezentace, ale na druhou stranu se pozastavuju na tím, že někteří současní funkcionáři nemlčí a místo toho si  hrajou si na očistu fotbalu. Je po volbách, je tady nějaká fotbalová evoluce, ale někteří by si měli zamést před vlastním prahem a vzpomenout si na vlastní historii. Každý má nějaký škraloup,” říká.

 

You May Also Like