Náplast za olympijský nezdar. Transgender vzpěračka je sportovkyní roku

Náplast za olympijský nezdar. Transgender vzpěračka je sportovkyní roku; Zdroj foto: Reuters

Před časem vyvolala kontroverze, když jako první z transgender lidí soutěžila v individuální disciplíně na olympijských hrách. Podle kritiků měla nespravedlivou výhodu, neboť ještě před devíti lety byla mužem.

Teď je Hubbardová opět v centru pozornosti světových médií. 

Důvodem je lokální ocenění, které obdržela v rodném Novém Zélandu. Otažská univerzita vyhlásila Hubbardovou nejlepší sportovkyní roku.

Michaela Waiteová-Harveyová, prezidentka studentské asociace působící na této univerzitě, připomněla, že ceny mají upozornit na studenty, kteří vynikají ve svém sportu. „A nikdo si podle nás nezaslouží být sportovkyní roku víc než Laurel Hubbardová, která neskutečně dobře reprezentovala Otago (region v Novém Zélandu, pozn. red.) a Nový Zéland na letošní olympiádě v Tokiu,“ doplnila Waiteová-Harveyová.

Hubbardová měla z ocenění radost. „Jsem vděčná za veškerou podporu a laskavost ze strany profesorů a studentů na Otažské univerzitě,“ prohlásila pro deník Otago Daily Times.

„Tato cena patří všem, kteří se na mé olympijské cestě podíleli,“ dodala.

Nový Zéland v Tokiu získal 20 medailí, z toho sedm zlatých, ale Hubbardová mezi těmito šťastlivci nakonec nebyla. V ženské kategorii nad 87 kilogramů přecenila své síly a činku ani jednou nezvedla do požadované polohy. Posléze přiznala, že už ji dohání věk. Vzpěračce je 43 let.

You May Also Like