Končí hvězda palubovky. Gasol vyhrál NBA, má doma titul mistra světa i Evropy

Končí hvězda palubovky. Gasol vyhrál NBA, má doma titul mistra světa i Evropy; Zdroj foto: Reuters

Gasol během 22 profesionálních sezon vyhrál dvakrát NBA, stal se mistrem světa a získal tři tituly mistra Evropy, z olympijských her má dvě stříbra a jeden bronz.

„Jsem tu, abych vám řekl, že odcházím z profesionálního basketbalu. Je to těžké rozhodnutí po tolika letech, ale je to rozhodnutí, které jsem pečlivě zvážil,“ konstatoval Gasol v přítomnosti bývalých spoluhráčů a rodinných příslušníků.

Dvojnásobný držitel ocenění pro nejlepšího evropského basketbalistu podle federace FIBA (2008 a 2009) strávil 18 sezon v zámořské NBA. Naskočil do ní jako trojka draftu z roku 2001 a v následné sezoně získal ocenění nováček roku. Po působení v Memphisu zažil zlatou éru v Los Angeles Lakers, s nimiž získal tituly v letech 2009 a 2010, pak hrál za Chicago, San Antonio a krátce za Milwaukee. Letos v únoru se vrátil do Barcelony, aby se po zhruba dvouleté pauze kvůli zranění nohy připravil na olympijský turnaj.

Po hrách v Tokiu společně s mladším bratrem Marcem oznámili konec v reprezentaci. Jejich posledním zápasem bylo čtvrtfinále s Američany. Se španělským týmem předtím 216 cm vysoký pivot získal zlato na MS 2006, kde byl také vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje.

Evropský šampionát ovládl v letech 2009, 2011 a 2015, přičemž v prvním a třetím případě rovněž získal ocenění MVP. Kromě toho vybojoval na ME ještě po dvou stříbrech a bronzech, třikrát byl nejlepším střelcem turnaje. Při pěti startech pod pěti kruhy dovedl Španěly do finále v Pekingu 2008 a Londýně 2012, v Riu de Janiero skončili třetí, pokaždé je přitom zastavili Američané.

S Barcelonou Gasol v letech 2001, 2002 a 2021 vyhrál španělskou ligu. V minulé sezoně si zahrál i finále Evropské ligy, ale na dovršení zlaté sbírky a zároveň rekord slavného Chorvata Toniho Kukoče nedosáhl.

You May Also Like