V Lize mistrů roste nadvládla klubů z Premier League. Nejvyšší kurz ale má PSG

V Lize mistrů roste nadvládla klubů z Premier League. Nejvyšší kurz ale má PSG; Zdroj foto: Reuters

Na ostrovech už nyní očekávají, že i v dnes startujícím ročníku Ligy mistrů bude pokračovat anglická dominance. Premier League do milionářské soutěže vysílá Chelsea, Liverpool a Manchestery United i City.

Bývalý reprezentant Joe Cole dokonce odhaduje, že semifinále soutěže může být ryze anglickou záležitostí. „Byl bych opravdu hodně překvapený, pokud bychom v semifinále neměli alespoň dva týmy. Ale mohou to být klidně tři nebo i čtyři,“ domnívá se.

Řeší se tak prakticky pouze otázka: bude to Chelsea, Liverpool, City nebo United, kdo zvítězí v Lize mistrů?

Zatímco Cole, bývalý hráče Chelsea, Liverpoolu nebo West Hamu, patřil ve své generaci v reprezentaci Albionu k jedněm z mála, kteří si zahráli finále Ligy mistrů, nyní je situace zcela odlišná. Přes deset hráčů reprezentace má zkušenosti z finálového boje o slavnou trofej. Loni vyhrála Chelsea, o dva roky dříve ovládl anglické finále Liverpool nad Tottenhamem, Reds přitom byli ve finále i v roce 2018.

„Jednoduše si myslím, že Premier League je o dost lepší než ostatní ligy,“ odůvodňuje svou úvahu Cole. To je dáno především ekonomickou silou týmů z ostrovů, ty těží především z výrazně lukrativnějších smluv při prodeji televizních práv oproti ostatním ligám.

Anglické týmy mohou draze nakupovat a současně vyplácet vysoké mzdy. Vždyť jen letos v létě do Anglie zamířili Cristiano Ronaldo, Romelu Lukaku, Raphael Varane nebo Ibrahima Konaté. 

Zlepšil se ovšem i ostrovní fotbal jako takový. „Od roku 2000 do 2010 jsme prakticky neměli hráče v Lize mistrů. Teď se podívejte, kolik Angličanů hraje v Liverpoolu, Manchesteru City, Manchesteru United nebo Chelsea,“ dodává Cole.

Při pohledu na chřadnoucí giganty Barcelonu a Real Madrid, které řeší více své finanční problémy než nákupy nejdražších hvězd na trhu, se rýsují jen dva hlavní vyzyvatelé anglické top čtyřky: Paris Saint-Germain a Bayern Mnichov.

Se stoupajícími očekáváními ovšem roste také tlak na anglické kluby. Všechny hrají jen o ty nejvyšší příčky v Lize mistrů. V tomto duchu se vyjádřil i trenér Manchesteru United Ole Gunnar Solskjaer.

„Už nemůžeme tým omlouvat, že měl zápas o víkendu, a proto je unavený v Lize mistrů,“ uznal. „Hráči teď mají víc natrénováno a v posledních letech jsme hodně posílili. Rozhodně bude jednodušší rotovat sestavou než dřív, vzhledem k tomu, kolik kvalitních hráčů jsme podepsali,“ prohlásil neobvykle sebevědomě. Jenže s posilami Ronaldem, Varanem a Sanchem si nemůže dovolit selhat už ve skupinové fázi, jako se to Manchesteru United přihodilo před rokem.

Týmy z Premier League jsou favority také pro sázkové kanceláře. Podle nich je sice největším kandidátem na výhru v LM Paříž, anglická čtyřka se ovšem kompletně vměstná do top 6 favoritů na vítězství. 

You May Also Like