„Omlouvám se ti.“ Medveděv ve finále zničil Djokovičův sen o kalendářním grandslamu

"Omlouvám se ti." Medveděv ve finále zničil Djokovičův sen o kalendářním grandslamu; Zdroj foto: Reuters

Čtyřiatřicetiletý Djokovič letos vyhrál Australian Open, Roland Garros i Wimbledon, ale poslední krok neudělal. Jeho porážku v New Yorku sledoval i Australan Rod Laver, který všechny grandslamy vyhrál dvakrát v letech 1962 a 1969, v roce 1938 slavil Američan Don Budge.

„Musím pogratulovat Daniilovi, odehrál jsi fantastický zápas, skvělý turnaj. Jestli si teď někdo zasloužil grandslamový titul, tak jsi to ty,“ řekl Djokovič směrem k Rusovi při slavnostním ceremoniálu a vyslechl si bouřlivé ovace zaplněného stadionu Arthura Ashe.

„Omlouvám se Novakovi. Všichni víme, oč tu dnes běželo. Ještě jsem to nikomu neřekl, ale teď to povím – v mých očích jsi nejlepší hráč historie,“ poklonil se Medveděv poraženému.

Medveděv uspěl v grandslamovém finále na třetí pokus a stal se třetím ruským grandslamovým šampionem. Před ním zvítězil Jevgenij Kafelnikov na Roland Garros 1996 a na Australian Open 1999, Marat Safin slavil na US Open 2000 a o pět let později na Australian Open.

Tón finále udal hned první game, nezvykle nejistý Djokovič přišel o podání, zatímco Medveděv hrál téměř perfektně. Rus v první sadě ztratil při svém servisu jen tři výměny.

Na začátku druhého setu se zdálo, že se Djokovič rozjíždí, ale Medveděv se ve druhé hře dostal ze stavu 0:40. A když Djokovič neuspěl ani při dvou brejkbolech o dvě hry později, rozmlátil raketu o zen. Dostal varování a obecenstvo do varu.

Medveděv se držel ale svého, nezvykle chybujícího Djokoviče rozebíral, dobíhal i zkrácení a po vítězných míčích zvedal ruce do vzduchu.

Ve třetím setu vypadal Djokovič na lopatkách. Rus vedl rychle 4:0 a za stavu 5:2 měl první mečbol. Udělal dvojchybu, pak další a Djokovič mu poprvé v utkání vzal podání.

Srb ožil, podržel si servis, ale už tušil konec a na lavičce do ručníku slzel. Medveděv i druhý mečbol zkazil dvojchybou, ale při třetím napálil vítězný forhend a zápas vyhrál za dvě a čtvrt hodiny.

Djokovič prohrál na grandslamu po sedmadvaceti výhrách. Dál se tak s dvaceti grandslamovými vavříny dělí o rekord se Švýcarem Rogerem Federerem a Španělem Rafaelem Nadalem.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 57,5 milionu dolarů):

Muži:

Dvouhra – finále: Medveděv (2-Rus.) – Djokovič (1-Srb.) 6:4, 6:4, 6:4.

You May Also Like