Čeští horolezci uvázli na hoře v Karákóramu, záchrannou operaci komplikuje počasí

Čeští horolezci uvázli na hoře v Karákóramu, záchrannou operaci komplikuje počasí; Zdroj foto: Facebook Jakub Vlček

Záchranný tým včetně nejméně dvou vrtulníků dnes čekal v blízkosti na zlepšení povětrnostních podmínek, aby se horolezce vydal hledat. Z informací místního tisku ale vyplývá, že pro dnešek byla záchranná mise přerušena a pokračovat bude v pondělí.

Podle informací místních novinářů na Twitteru vrtulníky vysadily v základním táboře horolezce-záchranáře, kteří se skupině vydají na pomoc. Nepříznivé počasí však záchrannou operaci komplikovalo. „Armádní vrtulníky obnoví záchrannou misi zítra ráno,“ napsal dnes na svém Twitterovém účtu regionální list Pamir Times.

Také další zdroj obeznámený se situací na Facebooku potvrdil, že záchranná operace byla přerušena do pondělí kvůli nepříznivému počasí. Upozornil přitom, že s postupujícím časem narůstá riziko pro horolezce, protože údajně nemají dostatek potravin na to, aby delší dobu přežili v mrazech kolem minus 30 stupňů Celsia. Všichni tři horolezci jsou však podle zdroje zatím zdravotně v pořádku.

Trojice horolezců úspěšně zdolala 7788 metrů vysoký vrchol v pátek, poté začala sestupovat do tábora. Během večera poslali SMS zprávu svým blízkým, že se dostali do obtíží.

„Byl jsem s těmito dvěma horolezci v kontaktu naposledy v srpnu. Radili jsme jim, jak požádat o povolení k výstupu na horu nad 6000 metrů a ohledně prodloužení víz. Pak už jsem s nimi v kontaktu nebyl. V neděli jsem mluvil s bratrem průvodce, který je doprovází, když s ním ztratil kontakt. Den poté nám potvrdil, že kontakt opět navázali. O průběhu záchranné operace zjišťujeme další podrobnosti,“ sdělil ČTK Antonín Hradilek, zástupce českého velvyslance v Islámábádu.

Také české ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK uvedlo, že ambasáda byla se dvojicí českých horolezců několikrát v kontaktu již dříve. „Případem se zabýváme a jsme připraveni poskytnout konzulární pomoc i veškerou součinnost místním úřadům,“ sdělila česká diplomacie.

Podle reportéra Geo News jsou všichni tři horolezci v pořádku. Musí sestoupit níž, zhruba do 6000 metrů, aby se k nim dostal armádní vrtulník. V nadmořské výšce, kde se nacházejí, už se vrtulník nemůže bezpečně pohybovat.

„Kluci při sestupu uvázli v 6 900 metrech. Záchranná mise začne brzy po dotankování helikoptéry,“ informoval v neděli odpoledne facebookový účet Jakuba Vlčka. „Horolezci byli požádáni, aby se pokusili sestoupit do 6 000 metrů, protože helikoptéry nemusí být schopny letět do 6 900 metrů kvůli špatnému počasí. Wajid, Petr a Kuba jsou v dobrém zdravotním stavu,“ dodává zpráva na Vlčkově účtu. 

Místní média věnují značnou pozornost místnímu horolezci, Vadžídulláhu Nagrímu, který je teprve druhým Pákistáncem, který tuto horu zdolal.

Rakapoši je 27. nejvyšší hora na světě, leží v pohoří Karákóram. Místní ji také nazývají Dumani, matka mraků. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůře zdolatelných vrcholů, ze základního tábora na vrchol je potřeba překonat převýšení 5000 metrů. Poprvé horu pokořili Britové Mike Banks a Tom Patey v roce 1958.

Letos je to už druhá letecká operace na záchranu českých horolezců. Na konci května uvízli na nepálské sedmitisícovce Baruntse Marek Holeček a Radoslav Groh.

You May Also Like