Čeští horolezci uvázli na hoře v Karákóramu, pokusí se je zachránit vrtulníky

Čeští horolezci uvázli na hoře v Karákóramu, pokusí se je zachránit vrtulníky; Zdroj foto: Facebook Jakub Vlček

Česko-pakistánská výprava zdolala vrchol hory už v pátek, ovšem jejich návrat do základního tábora zhruba ve výšce 6900 metrů zastavilo špatné počasí, kvůli kterému si byli včera nuceni přivolat pomoc.

Z letiště ve Skardu se pro ně vydaly dvě armádní helikoptéry a záchranný tým už s horolezci navázal komunikaci. 

„Kluci při sestupu uvázli v 6 900 metrech. Záchranná mise začne brzy po dotankování helikoptéry,“ informoval v neděli odpoledne facebookový účet Jakuba Vlčka. 

I vzhledem ke špatnému počasí ale patrně nebudou moci vrtulníky dolétnout až do třetího výškového tábora, kde lezci strávili posledních 48 hodin. 

„Horolezci byli požádáni, aby se pokusili sestoupit do 6 000 metrů, protože helikoptéry nemusí být schopny letět do 6 900 metrů kvůli špatnému počasí. Wajid, Petr a Kuba jsou v dobrém zdravotním stavu,“ dodává zpráva na Vlčkově účtu. 

V základním táboře pod horou se také chystá horolezecká mise, která bude záchranu jistot pro případ, že by vrtulníky nemohly pro nepřízeň počasí zasáhnout. 

Problémem ale kromě počasí je, že právě na Rakapoši musí horolezci cestou ze základního tábora na vrchol překonat vůbec největší převýšení na světě. Špičku hory a tábor dělí více než 5000 výškových metrů. 

Letos je to už druhá letecká operace na záchranu českých horolezců. Na konci května uvízli na jiné sedmitisícovce Baruntse Marek Holeček a Radoslav Groh.

You May Also Like