Velké drama v Rize: Kanaďané si po pěti letech sáhli na trofej a dohnali Rusy

Známý ruský opoziční politik a bývalý poslanec Dmitrij Gudkov se v neděli uchýlil na Ukrajinu z obavy před dalším pronásledováním ruskými úřady prostřednictvím trestního stíhání. Gudkov o tom sám informoval na ruské sociální síti Telegram, čímž potvrdil zprávy o svém útěku, které se na síti předtím během dne už objevily.

„Odjíždím do Kyjeva, kde mám už dlouho naplánovaná setkání a vysílání. Mé rozhodnutí podpořila moje rodina a přátelé, kteří také obdrželi vážné informace o hrozbách a rizicích,“ napsal Gudkov na telegramu. Podle agentury TASS dodal, že má informace o tom, že mu hrozilo zatčení v rámci trestního řízení vedeného proti němu.

Policie Gudkova zadržela v úterý na 48 hodin jako podezřelého z nezaplacení dluhu při pronájmu nebytových prostor v letech 2015 až 2017. Stíhán má být podle paragrafu o způsobení škody na majetku podvodem či zneužitím důvěry, za což může hrozit až pět let vězení. Vinu Gudkov odmítl, zmíněný dluh se podle něj týkal příbuzných, nikoliv však jeho samého.

Ruské úřady začaly před zářijovými volbami tvrdě potlačovat aktivity kritické vůči Kremlu. V pondělí večer policie zadržela na petrohradském letišti Pulkovo Andreje Pivovarova, někdejšího šéfa hnutí Otevřené Rusko, které založil před dvěma desetiletími někdejší nejbohatší Rus a později nejznámější ruský vězeň Michail Chodorkovskij.

You May Also Like