Jak na Finy? Jejich hru zná celý svět, přesto jsou úřadujícími mistry, varuje Pešán

Vytrénované nervy ze skupinové fáze se teď fanouškům budou hodit. Češi ve čtvrtfinále hokejového mistrovství světa vyzvou Finsko, které jako jediné na turnaji neprohrálo v základní hrací době.

Riga (od našeho zpravodaje) – Svěřenci trenéra Filipa Pešána mají za sebou těžké boje ve skupině. Nejméně rádi vzpomínají na dánský „beton“, který je při cestě do play off málem zastavil.

Ve čtvrtek večer proti reprezentaci Suomi očekávají jinou podívanou. „Mám za to, že Finové chtějí hrát hokej a ne jen bránit,“ řekl střelec Filip Zadina. „Určitě uvidíme hokej nahoru dolů. A my v něm musíme určovat tempo hry.“

Utkání v podstatě nemá favorita. Češi sice přivezli do Rigy šest posil z NHL, o čtyři víc než severský soupeř, ale reálné výsledky na šampionátu hovoří spíš pro Finy.

Na turnaji získali o čtyři body víc a prohráli jen jednou – s Kazachstánem po nájezdech. Hůř jsou na tom s úspěšností střelby, lépe s disciplinovaností. Posbírali dvakrát méně dvouminutových trestů než čeští reprezentanti!

Jádro mužstva tvoří hráči z finské ligy a ruské KHL. Ze zámoří přijel akorát všestranný bek Olli Määttä a mladý forvard Arttu Ruotsalainen, který ve skupině skolil Kanadu.

Velká hvězda chybí, ale nenechte se zmást. Tak tomu bylo i na předchozím mistrovství, kde Finové brali zlato na úkor těžších vah.

„Jejich hru zná celý svět, přesto jsou posledními šampiony,“ prohlásil Pešán. Co tedy stojí za jejich úspěchem? „Velmi dobře bruslí, jsou organizovaní a skvěle technicky vybavení. Hrají blízko u sebe, podporují se. Spíš než o nacházení vhodného systému proti nim to bude o soubojích, detailech. Záleží, jestli se s tím dokážeme popasovat.“

Od posledního střetu s Finskem v play off světového šampionátu uplynulo už šest let. Ze současného Pešánova výběru ho zažili akorát centr Jan Kovář a asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Čtvrtfinále před pražským publikem tehdy svým posledním gólem v reprezentaci rozhodl Jaromír Jágr. Medaile však nakonec neklapla, a tak čekání trvá už devět let.

Letošní mistrovství nabízí kvůli slabšímu obsazení jedinečnou šanci na utnutí bolavé série, ovšem proti Finsku je postup stejně blízko jako krach.

Posledních 15 vzájemných zápasů přineslo pět výher po 60 minutách na každé straně. Zbylých pět duelů šlo do prodloužení či nájezdů, přičemž čtyřikrát slavili Češi. Že šlo o vyrovnané bitvy, dokazuje skóre 36:34 v český prospěch.

Ve čtvrtfinále půjdou zpátky do hry opory, které Pešán šetřil při úterní kanonádě Slováků 7:3. Jde o Šimona Hrubce, Filipa Hronka, Dominika Kubalíka, Jakuba Vránu, Jana Kováře a Jiřího Sekáče. Připravený by měl být také Filip Chytil, který si těsně před úvodním buly federálního derby přivodil menší zdravotní problém.

Dá se však předpokládat, že trenéři budou stejně jako v závěru skupiny tajit finální sestavu až do posledních chvil. A jak podotkl Pešán, někteří hráči mu vystoupením proti Slovensku pořádně zamotali hlavu.

You May Also Like