Český tým je ve čtvrtfinále! Vydřená výhra nad Dány stačila, jistotu přidali Rusové

Čeští hokejisté porazili v pondělím zápase tým Dánska 2:1 po nájezdech a postoupili do čtvrtfinále světového šampionátu v Rize. Jistotu získali díky vítězství Ruska 3:2 po samostatných nájezdech nad Švédskem, o níž rozhodl útočník Vladimir Tarasenko.

V úterním závěrečném vystoupení ve skupině A proti Slovensku (15:15 SELČ) se v případě výhry za tři body ještě mohou posunout v pořadí. Buď na třetí místo, nebo v případě prohry Švýcarska s Velkou Británii v základní hrací době i na druhou pozici. Pokud ale Britové nepřekvapí, půjdou Češi ve čtvrtečním čtvrtfinále na Finsko či USA.

Dánové proti českému týmu vedli od 4. minuty díky přesilovkové trefě kanonýra Nicklase Jensena. Ten Hrubce překonal střelou na lapačku z levého kruhu a připsal si už pátý gól na turnaji. Odpovědět mohli Špaček či Šustr, na druhé straně zahrozil Jensen Aabo.

Češi se tlačili za vyrovnáním, ale Smejkalovu otočku zblokoval Poulsen, Sklenička minul branku a z pravého kruhu nepřekonal Dahma ani Kubalík. Před první pauzou při Lassenově trestu pálil dvakrát Zadina – poprvé minul a podruhé jeho pokus Markus Lauridsen bruslí srazil puk vedle levé tyče.

Po pauze v pokračující početní výhodě dánský gólman kryl pokusy Kováře a Zadiny. Pešánův výběr pokračoval v tlaku, ale soupeř jej dlouho do velkých šancí nepouštěl. Až ve 29. minutě se o ní dostal po spolupráci s Hronkem Kubalík, ale Dahm zasáhl levým betonem.

O tři minuty později nabíjel Špaček před odkrytou branku Matěji Stránskému, ale puk vychýlil hokejku Markus Lauridsen. Při vyloučení dánského kapitána Jensena Aaba ohrozil Dahma jen Kubalík. V 37. minutě ztroskotal na dánském gólmanovi nadvakrát Flek. Dánové vyslali na Hrubce za druhu část jen tři střely, ale ta Nicklase Jensena těsně přes sirénou při Špačkově vyloučení byla hodně nebezpečná.

Dahm odolával do času 45:23, kdy Chytil předložil puk před odkrytou branku Kubalíkovi, který si snadno připsal svůj třetí gól na turnaji. V polovině třetí třetiny mohl přidat další, ale dánský gólman zasáhl. V 52. minutě se ocitl před Hrubcem po Jakobsenově přihrávce Andersen, ale český gólman zasáhl klíčovým zákrokem levým betonem. V případě prohry v řádné hrací by Češi přišli o čtvrtfinále.

V 56. minutě obral na obranné modré čáře Vrána o puk Meyera, ale Dahm zlikvidoval jeho únik lapačkou. V nastavení nabídl Storm faulem vysokou holí na Hronka českému týmu přesilovou hru, v které nejdříve neproměnil dvě šance Kubalík a v čase 64:37 se trefil Hronek. Po trenérské výzvě Dánů ale gól nebyl uznán pro předchozí Kubalíkův ofsajd. Přesilovku prodlouženou o vrácený čas už Pešánův výběr nevyužil.

V rozstřelu se ale prosadili všichni čtyři čeští exekutoři. Dahma překonal Hanzl, Vrána a Kovář, střídajícího Sogaarda potom Chytil. Hrubec kryl nejdříve Meyerův pokus, potom je překonali Bau Hansen, Nicklas Jensen i True a za stavu 3:3 střídajícího Willa nepřekonal Andersen.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:

Skupina A (Olympijské sportovní centrum):

ČR – Dánsko 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 46. D. Kubalík (Chytil, J. Vrána), rozhodující sam. nájezd Chytil – 4. Nicklas Jensen (M. Lauridsen, Olesen). Proměněné nájezdy: R. Hanzl, J. Vrána, Jan Kovář, Chytil – Bau Hansen, Nicklas Jensen, True. Neproměněné nájezdy: Meyer, N. Andersen (oba Dán.). Rozhodčí: Gofman, Romasko – Lazarev, Šalagin (všichni Rus.). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Bez diváků.

ČR: Hrubec (od 5. nájezdu Will) – Hronek, D. Musil, Klok, D. Sklenička, Šustr, Šulák, Hájek – Lenc, Jan Kovář, D. Kubalík – J. Vrána, Chytil, Sekáč – Zadina, M. Špaček, M. Stránský – Flek, R. Hanzl, Smejkal – T. Zohorna. Trenéři: Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček.

Dánsko: Dahm (od 4. nájezdu Sogaard) – M. Lauridsen, Lassen, O. Lauridsen, Jensen Aabo, Kristensen, Nicholas Jensen – Nicklas Jensen, True, Meyer – Storm, Jesper Jensen, Hardt – From, Jakobsen, Bau Hansen – Olesen, Madsen, Poulsen – od 21. navíc N. Andersen. Trenéři: Heinz Ehlers, Andreas Lilja a Jens Nielsen.

Rusko – Švédsko 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 2:1 – 0:0)

Branka a nahrávky: 53. Slepyšev (Orlov), 53. Barabanov (Tarasenko, Něstěrov), rozhodující nájezd Tarasenko – 9. Frödén (Lindberg, A. Kempe), 56. Olofsson (Sellgren, Lundeström). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Bruggeman – Oliver (oba USA), Constantineau (Fr.). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Bez diváků.

Rusko: Samonov – Zadorov, Něstěrov, Provorov, Gavrikov, Orlov, Zub – Grigorenko, Voronkov, Slepyšev – Barabanov, Karnauchov, Tolčinskij – Tarasenko, Morozov, Burdasov – Timkin, Kameněv, Švec-Rogovoj – Galimov. Trenér: Valerij Bragin.

Švédsko: Reideborn – Tömmernes, Nygren, Dahlbeck, Sellgren, Pilut, Pudas – Friberg, Wingerli, Frödén – Rakell, A. Kempe, Sörensen – Olofsson, Lundeström, Hallander – Lindholm, Lindberg, Rasmussen. Trenér: Johan Garpenlöv.

You May Also Like