Česko – Dánsko. Do brány se vrací Hrubec, šanci dostane i Zohorna

Sestavení nové izraelské vlády stojí v cestě stále mnoho překážek. Řekl to dnes dosavadní šéf opozice Jair Lapid, který o koalici vyjednává s potenciálními partnery. Podle agentury AFP mu ve 120členném parlamentu do většiny stále chybí čtyři mandáty.

Pokud by se Lapidovi podařilo vládu sestavit, vznikl by v Izraeli po 12 letech poprvé kabinet, v jehož čele by nestál dosavadní premiér Benjamin Netanjahu.

„V cestě k sestavení koaliční vlády stojí stále mnoho překážek, ale možná je to dobré, protože je budeme muset do několika dní společně překonat. Je to náš první test. Uvidíme, zda jsme schopni malých kompromisů v zájmu většího cíle. Za týden může v Izraeli nastat nová epocha. Bude tu najednou větší klid, ministři budou fungovat bez provokací, bez lží, bez neustálého šíření strachu,“ řekl dnes Lapid.

Naději na ukončení zdlouhavých koaličních jednání vyvolal v neděli šéf pravicové strany Pravice (Jamina) Naftali Bennett, když podpořil koalici, v níž nebude Netanjahu. Měl by se stát podle médií prvním z rotujících premiérů a v čele vlády stát do roku 2023. Po něm by měl nastoupit Lapid.

You May Also Like