Švýcaři sahají po postupu, rozstříleli i Bělorusy. Naděje Kanady žije

Hokejisté Švýcarska vyhráli na mistrovství světa v Rize nad Běloruskem 6:0 a mají na dosah postup do čtvrtfinále ze skupiny A. Stačí jim k postupu i zisk bodu v úterním závěrečném utkání s Velkou Británií či zaváhání Švédska nebo České republiky. Bělorusové o teoretickou naději na play off definitivně přišli.

Švýcaři se ujali vedení hned po 36 sekundách. Využili i toho, že se obránce Kristian Chenkel po předchozím ataku Tristana Scherwey a Fabriceho Herzoga nemohl plně zapojit do hry a Christoph Bertschy po Herzogově přihrávce překonal Konstantina Šostaka. Otřesený Chenkel už do zbytku zápasu nezasáhl.

Vyrovnat mohl v 8. minutě v přesilové hře Michail Stefanovič, kterému nabil Nikita Komarov, ale Leonardo Genoni zasáhl pravým betonem. V závěru úvodní třetiny zvýšil po střele Tima Meiera z dorážky Joël Vermin.

Po 69 sekundách druhého dějství se trefil z levého kruhu Sven Andrighetto a Šostaka vystřídal v brance Alexej Kolosov. Brzy jej prověřil Vincent Praplan a devatenáctiletý gólman Dinama Minsk si poradil i se střelou Andrighetta.

Ve 33. minutě už ale nemohl zasáhnout po spolupráci Enza Corviho s Grégorym Hofmannem, který zamířil do odkryté branky a připsal si pátou branku na turnaji. Další mohl přidat před druhou pauzou v přesilovce, ale tentokrát z úhlu neuspěl.

I v závěrečném dějství měli Švýcaři jasnou převahu a v 53. minutě zvýšil Vermin, který proměnil Meierovu přihrávku a polepšil si v utkání na tři branky a jednu asistenci. Výsledek dovršil v čase 57:43 ve vlastním oslabení po akci Nica Hischiera Fabrice Herzog. Genoni díky 20 úspěšným zákrokům udržel poprvé na turnaji čisté konto.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:

Skupina A (Olympic Sports Centre):

Bělorusko – Švýcarsko 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 1. Bertschy (Herzog, Scherwey), 19. Vermin (Meier), 22. Andrighetto (Vermin), 33. Hofmann (Corvi), 53. Vermin (Meier), 58. Herzog (Hischier). Rozhodčí: Björk, Nord (oba Švéd.) – Kroyer (Dán.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 4:4, navíc N. Komarov – Kurashev oba 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

Bělorusko: Šostak (22. Kolosov) – Chenkel, Lisovec, Znacharenko, Antonov, Jerjomenko, Falkovskij, Solovjov, Šinkevič – Protas, Šarangovič, Stefanovič – N. Komarov, Drozd, Lopačuk – Děmkov, Kodola, Platt – S. Kosticyn, Bělevič, Klimovič. Trenér: Michail Zacharov.

Švýcarsko: Genoni – Diaz, Geisser, Siegenthaler, Loeffel, Moser, Untersander, Alatalo – Praplan, Corvi, Hofmann – Kurashev, Hischier, Ambühl – Andrighetto, Vermin, Meier – Scherwey, Bertschy, Herzog – Rod. Trenér: Patrick Fischer.

Skupina B (Arena Riga):

Itálie – Kanada 1:7 (0:4, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 31. Miceli (Pitschieler) – 3. Perfetti (Schneider, Foudy), 9. Mangiapane (Connor Brown, Henrique), 12. Stecher (Anderson-Dolan), 12. Henrique (Mangiapane), 35. Mangiapane (Connor Brown, Ferraro), 38. Comtois (Mangiapane, Connor Brown), 56. Pirri (Connor Brown, Henrique). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Vikman (Fin.) – Hynek, Ondráček (oba ČR). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1 Bez diváků.

Itálie: Fazio (12. Fadani) – Pietroniro, Trivellato, Hochkofler, Glira, Miglioranzi, Cassetti, Marchetti, Gios – Frank, Petan, Miceli – Spornberger, Andergassen, Giliati – Frigo, Bardaro, Gander – Magnabosco, Pitschieler, Deluca. Trenér: Giorgio De Bettin.

Kanada: Hill – Walker, Ferraro, Power, Stecher, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider – Mangiapane, Henrique, Connor Brown – Comtois, Vilardi, N. Paul – Hagel, Danforth, Bunting – Perfetti, Anderson-Dolan, Foudy – Pirri. Trenér: Gerard Gallant.