Sněhové vězení konečně otevřelo své brány. Čeští horolezci se zdraví vrací z Baruntse

Sněhové vězení konečně otevřelo své brány. Čeští horolezci se zdraví vrací z Baruntse; Zdroj foto: Archiv Marka Holečka

Kvůli hustému sněžení, nízké viditelnosti a silnému větru tak museli oba horolezci čtyři dlouhé dny a noci bivakovat ve výšce necelých sedmi tisíc metrů. 

To vše za situace, kdy jim postupně došlo jídlo, plyn na vaření vody ze sněhu, a také se postupně vybíjela baterie satelitního telefonu, jejich poslední spojení se světem dole. 

Ještě v noci na pátek museli čeští lezci odhazovat záplavy sněhu, které se neustále sypaly na jejich stan, v noci na sobotu zase čelili silnému větru. Další den ráno se ale naštěstí počasí umoudřilo. 

„Opět šílená, promrzlá noc s uragánem, ale ráno bezvětří a slunce! Jdeme dolu, jdeme doluuuu, jdeme doluuuu,“ poslali satelitním telefonem zprávu. Konečně opustili své ledové vězení a začali se prodírat přívaly sněhu směrem do bezpečí. 

Po dvanácti hodinách pak přišla další dobrá zvěst, oba horolezci sestoupili o 1100 výškových metrů níže do míst, kde už je mohl vyzvednout vrtulník. Zapadaný sněhem a posledními horolezci opuštěný je totiž jak základní tábor, tak cesta do obydlených končin. 

„Slezli jsme dneska 1100 m ve strašném lavinovém sněhu. Podařilo se nám dostat do pohodového terénu. Zítra snad poletíme heli potvorou do Lukly, abychom stihli odlet z Kathmandu domů. Z BC nám totiž už asi všechno odnesli, včetně jídla. Další promrzlá noc před námi,“ zpravil své fanoušky Holeček. 

Helikoptéra podle posledních zpráv v neděli ráno skutečně oba české borce vyzvedla a přesunula je do městečka Lukla, odkud budou oba cestovat na letiště v Káthmandú a posléze domů do Čech. 

Holeček s Grohem spolu před dvěma lety vylezli na vrchol Huandoy Norte v Peru, aby uctili památku české expedice, která pod horou v roce 1970 zahynula. 

Na Baruntse minulý týden vytyčili úplně novou cestu severozápadní stěnou, kterou už před osmi lety chtěli vylézt Petr Machold a Jakub Vaněk, ti se ale oba v podobných přívalech sněhu ztratili a už je nikdo živé nespatřil. 

You May Also Like