Hodný kluk Premier League. Na úrovni a všemi milován. Součkovu prestiž zvedl i loket

Po minulém víkendu platí ještě víc, než kdy předtím: Cokoli Tomáš Souček udělá, promění se ve zlato. Dokonce i nechtěný zásah loktem do soupeřova obličeje.

Český fotbalista nadále zvýrazňuje svou stopu v anglickém fotbale. Ostrovní média i sociální sítě si v posledních dnech paradoxně podmanil díky červené kartě, kterou obdržel v sedmé minutě nastaveného času bezbrankového zápasu Fulham – West Ham po nevinném střetu se srbským útočníkem Aleksandarem Mitrovičem

Vzácně tím spojil celou Anglii.

Najednou bylo jedno, kdo komu fandí. Součkovo vyloučení – skandálně posvěcené i videorozhodčím – odsoudili na mapě Premier League takřka všichni. Zastala se ho řada osobností i expertů, na sítích se v jeho prospěch zvedla vlna podpory pod heslem „Spravedlnost pro Součka“.

Klub se odvolal a asociace nakonec červenou kartu anulovala. Souček tedy z celé kauzy vyvázl nejen bez trestu, ale navíc s posílenou pověstí gentlemana s charakterem, jaký mezi profesionálními fotbalisty není ničím samozřejmým.

„Souček podtrhnul svůj nově nabytý status hodného kluka Premier League. Ukázal, jak je na úrovni,“ napsal server Hammers News.

Hned od prvního okamžiku, kdy mu zkušený, avšak mnohými nenáviděný arbitr Mike Dean před obličejem zamával červeným obdélníkem, se totiž Souček v každé následující chvíli zachoval jako vzor profesionality a slušného chování.

Nebyl v tom přitom žádný prvoplánový záměr. Pětadvacetiletý fotbalista jen zůstal takový, jaký opravdu je. 

V prvním momentu po vyloučení nenásledovaly žádné divoké teatrální protesty, nadávky nebo vzteklé ataky sudího, ale pouze uměřená snaha o vysvětlení celého „nedorozumění“. 

Poté klidný odchod do kabin a omluvný vzkaz na sociálních sítích: „Mluvil jsem po zápase s Mitrovičem a řekl mi, že to byl férový souboj. Bohužel rozhodčí to viděl jinak. Každý, kdo mě zná, ví, že nikdy nechci nikomu blížit. Je mi to líto.“

V pondělí, když bylo spravedlnosti učiněno zadost, zase tweetoval: „Mám radost, že moje červená karta proti Fulhamu byla zrušena. Schválně jsem se na to díval – odehrál jsem bez červené karty zatím celou svou kariéru, přes 200 zápasů. Těším se, že týmu pomůžu v důležitých zápasech tenhle týden! Děkuji všem za vaši podporu.“

Do třetice jeho jméno obletělo všechna anglická média po zveřejnění informace, že se policie pustila do vyšetřování výhrůžek smrtí sudímu Deanovi a jeho rodině.

Souček znovu přispěchal s vyjádřením.

„Jakákoliv rozhodnutí učiněná na hřišti by měla zůstat na hřišti. Nelíbí se mi, že to zasahuje do osobního života. Posílám Mikeovi Deanovi a jeho rodině podporu. Nepatří sem žádné nadávky a výhrůžky,“ zastal se muže, jehož profesní pověst fatálně utrpěla hned dvakrát během krátkého časového období. Asociace jen o pár dní dříve zrušila i červenou kartu, kterou nesmyslně udělil polskému stoperovi Southamptonu Janu Bednarekovi.

Součkovi to přineslo další plusové body do osobního profilu. „Je milován nejen fanoušky West Hamu, ale příznivci mnoha dalších klubů. A právě teď krásně vidíme proč,“ objevilo se na Hammers News.

Autoři také připomněli porci obdivu, kterou Souček v nedávné minulosti sklidil za to, jak dva góly proti Crystal Palace věnoval své ženě. Vyloženě kladně byl přijat také jeho povánoční vtípek s bramborovým salátem, který se v médiích a mezi fanoušky opakuje dodnes.

„Je předurčen k tomu, aby se stal legendou West Hamu,“ napsal server.

V tomto kontextu lze pozorovat strach z toho, že by se český středopolař mohl z východního Londýna velmi brzy stěhovat za lepším. I proto by měl být podle více zdrojů jednoznačným kandidátem na nového kapitána, pokud by tedy dřív než on z West Hamu odešel anglický reprezentant Declan Rice.

Součkův věhlas zkrátka roste a nic na tom nemění ani dva méně výrazné výkony v řadě. Po remíze na Fulhamu West Ham neskóroval ani v úterním osmifinále FA Cupu na hřišti Manchesteru United, kde v prodloužení rozhodl domácí „rudý ďábel“ Scott McTominay. Součkův výkon byl znovu hodnocen průměrně.

V listu Evening Standard sice obdržel 7 bodů z 10, na portálu Football.London to však byla jen šestka, stejně tak na fanouškovském webu Greenstreethammers.com. „Možná jsme toho na něj naložili příliš,“ objevilo se na něm. „Nebyl to jeho zápas. Měl tam víc nedbalých kontaktů s míčem a nebyl schopný ani trochu podpořit útok,“ napsal kriticky Football.London. 

Fanoušci nicméně věří, že Součkovi i celému West Hamu pomůže zpět do špičkové formy delší odpočinek. Ligový zápas proti poslednímu Sheffieldu United totiž Kladiváři sehrají až v pondělí večer.

You May Also Like