Prokop ztratil v 6. etapě Dakaru 86 minut, Macík přišel o celkové třetí místo

Prokop ztratil v 6. etapě Dakaru 86 minut, Macík přišel o celkové třetí místo

„Bohužel, šestá etapa je průšvih. Měli jsme dva defekty, což byla jen časová ztráta, ale přišli jsme o tři poloosy. Jednu jsme zvládli vyměnit, ale 500 metrů před cílem odešla třetí a nebyla možnost se dostat do cíle. S pomocí místních lidí jsme se dostali přes dunu a pak jsme ukecali jednoho závodníka, aby nás na laně dovezl do cíle,“ řekl zklamaný Prokop. „Ztratili jsme hodně času, všechno je v háji,“ doplnil.

V první chvíli si myslel, že pro něj rallye končí. „Smůla se nám zase nalepila na paty a bohužel pořádně,“ řekl jezdec týmu Benzina Orlen, který měl s poloosami problém i v minulém ročníku. „Už jsme se těšili, že jsme v cíli, ale bohužel přišla třetí poloosa i s požárem, který jsme museli hasit. A nemohli jsme jet dále. Už to vypadalo, že jsme skončili úplně, ale naštěstí jsme se dostali do cíle,“ dodal Prokop.

Druhý etapový triumf si připsal trojnásobný dakarský vítěz a obhájce prvenství Sainz, který porazil druhého Jazída Radžhího ze Sáúdské Arábie o více než čtyři minuty. V čele je i nadále třináctinásobný vítěz Dakaru Stéphane Peterhansel z Francie. Rychlejší než Prokop byl i Tomáš Ouředníček, kterému patří 33. místo.

Macík viděl chvíli jen nebe

Kategorii kamionů ovládli ruští jezdci týmu Kamaz, kteří obsadili první tři místa a všechny medailové pozice drží i v průběžném pořadí. Se ztrátou 5:43 minuty za nejrychlejším Airatem Mardějevem dojel čtvrtý Loprais, sedmý Macík ztratil 12:30 minuty. Nedařilo se ve čtvrtek nejrychlejšímu Čechovi Martinu Šoltysovi, který za Mardějevem zaostal o více než hodinu.

„Tempo je obrovské. Letěli jsme dobře. Asi na stém kilometru jsme měnili pneumatiku, ale dali ji za pět minut. Mírně nás zdržovala auta. Chtěli jsme pošetřit Karla, takže jsme tolik neskákali. Ale tempo jsme drželi,“ řekl Macík.

Ten zažil i jeden kritický moment. Ve vysoké rychlostí vlétl do díry v zatáčce. „Katapultovala nás, tipujeme, 20 metrů. Vznesli jsme se po zadních kolech a viděli jenom nebe. Ale naštěstí přistání dobré. Nic jsme neutrhli. A jelo se dál,“ oddechl si člen týmu Big Shock! Racing.

Pabiška se těší na volný den

Poslední etapu před dnem volna vyhrál  v jedné stopě Joan Barreda ze Španělska, Michek zaostal za továrním jezdcem Hondy o 9:28 minuty. Novým lídrem průběžného pořadí se stal v pátek sedmý Australan Toby Price na KTM, který vedl už po první etapě.

„Nedobrzdil jsem ve speciálce. Bylo to kvůli kamenu, místo brždění jsem musel přidat, abych ho přeskočil a nespadl,“ vysvětlil Michek. I tak měl radost, že poprvé dojel dakarskou etapu s odstupem pod deset minut za vítězem. „Což je bomba. S penalizací jsem ale přes deset minut,“ řekl jezdec týmu Orion Moto Racing Group.

Zkušený David Pabiška, který v celkovém pořadí klesl na 38. pozici, se už těší na volno. „Etapa byla velice náročná a přiznám se, že tentokrát necítím ruce. Jel jsem na svém limitu. Jsem rád, že jsem v bivaku, protože den volna se mi bude hodit, abych se dal dohromady, prohlédl pořádně motorku a v rámci možností nabrat i nové síly,“ uvedl jezdec Jantar Teamu.

O celkové vedení přišel Kevin Benavides, který byl ještě o 25 vteřin pomalejší než nejrychlejší český motocyklista. Jednatřicetiletý Argentinec pokračuje v soutěži od čtvrtka se zlomeným nosem. Price, dvojnásobný dakarský vítěz a třetí muž loňského konečného pořadí, má nyní na druhého Benavidese náskok dvě a čtvrt minuty.

Čtyřkolkář Martin Kubiena se po osmém místě v páteční etapě dál drží na průběžné sedmé příčce. Na lídra Nicolase Cavigliassa z Argentiny nabral přes 3:40 h.

V pátek bylo na cestě z Burajy do Háilu  původně na programu 448 měřených kilometrů. Kvůli problémům s navigací v předchozím dějství byla ale rychlostní zkouška zkrácena o sto kilometrů a ranní start posunutý o 90 minut.

V sobotu čeká účastníky Dakaru volný den a po něm první část maratonské etapy.

Aktualizujeme

You May Also Like